Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Owce z Katowic oddają krew. W ten sposób pomagają ludziom

Centrum

Owce honorowymi dawcami krwi? W Centrum Medycyny Doświadczalnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (SUM) takie rzeczy są możliwe.

Owieczki rocznie oddają w Centrum Medycyny Doświadczalnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (SUM) 26 litrów krwi. Wykorzystuje się ją do przygotowania pożywek pod wymazy bakteryjne.

- Wtedy wiadomo, jakiego musimy użyć antybiotyku, by pomóc choremu pacjentowi – mówi Aniela Grajoszek z Centrum Medycyny Doświadczalnej SUM . - Raz w tygodniu pobieramy krew od jednego z przedstawicieli stada. Nasz honorowy dawca dostaje za to dodatkową porcję paszy. Dlatego pobieranie krwi nie kojarzy mu się ze stresem, bólem, ale z przyjemnością – dodaje.

Ci nietypowi honorowi dawcy oddają swoją krew raz w miesiącu. Sprzedaje się ją potem do laboratoriów, m.in. do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej. Wykorzystują ją także naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w celach badawczych.

Owcza krew ma swoją wartość. Na rynku kosztuje 300 zł, ale ten biznes się opłaca. W końcu z jednego litra można przygotować aż tysiąc pożywek.

Litr owczej krwi kosztuje 300 złotych. Z każdego litra można przygotować tysiące pożywek.

W Centrum Medycyny Doświadczalnej mieszka stado liczące cztery dorosłe barany i osiem owiec, z których siedem zostało matkami. Wydały na świat ośmioro jagniąt, które pójdą w ślady rodziców i także zostaną honorowymi dawcami krwi.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search