Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Park Śląski zmieni się nie do poznania!

Park

Do Parku Śląskiego na spacer zjeżdżają się mieszkańcy całego Śląska. Czy może zachwycać bardziej? Okazuje się, że tak! Trwa rewitalizacja alei Wiązowej, powstanie tu nowy plac zabaw oraz remont alejek wokół Dużego Kręgu Tanecznego i Małych Kręgów Tanecznych.

Inwestycje będą realizowane w ramach Projektu Miejskiego pn. „Modernizacja Parku Śląskiego”. Ich realizacja opiewa na kwotę prawie 1,8 miliona złotych.

To kolejne zawarte w tym roku umowy. Jesteśmy przekonani, że z efektów nasi goście będą bardzo zadowoleni – podkreśla Agnieszka Bożek, prezes Parku Śląskiego. – Przypomnę, że trwają już prace przy budowie Ogrodu Japońskiego, przy świątyni Petrycha oraz na alei Harcerskiej. W fazie wykonawstwa są też „suche poldery”, czyli zabezpieczenie przeciwpowodziowe. Na naszym terenie mamy więc kilka rozpoczętych budów, co oczywiście wiąże się z pewnymi utrudnieniami. Jednak to wszystko po to, aby Park był jeszcze ładniejszy i bardziej przyjazny dla użytkowników – dodaje.

Powstanie nowy plac zabaw

Na terenie dawnego Ośrodka Turystycznego PTTK, nieopodal Ogrodu Bylinowego powstaje nowy plac zabaw. Aktualnie wykonawca zajmuje się przygotowywaniem dokumentacji projektowej oraz technicznej. Prace mają zakończyć się na przełomie września/października. Ich koszt to 699 870 złotych.

- To dłuo wyczekiwana inwestycja przez naszych gości – tłumaczy Agnieszka Bożek. – Bardzo ważny będzie wielopokoleniowy charakter tego miejsca. Znajdą się tam bowiem urządzenia dedykowane zarówno dzieciom, jak i seniorom – dodaje.

Budowa placu zabaw jest możliwa dzięki pierwszej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. To właśnie społecznicy wybrali jego lokalizację.
Ponadto plac zabaw ma zostać przystosowany do osób niepełnosprawnych. Będzie się tam znajdować m.in. integracyjna piaskownica, huśtawki, zjeżdżalnie, pająk, karuzele, ale też urządzenia siłowe dla osób starszych. Do budowy zostanie wykorzystane naturalne ukształtowanie terenu.

Główną atrakcją będzie duży zestaw zabawowy o wymiarach: 12 m długości, 9 metrów szerokości, wysoki na 4 metry. To tu dzieci będą mogły skorzystać ze zjeżdżalni, linarium czy ścianki wspinaczkowej. Na placu zabaw pojawią się karuzele, huśtawki wahadłowe, na skarpie stworzona zostanie zjeżdżalnia, będzie też duża piaskownica integracyjna.

Dzieciaki z pewnością będą zachwycone, szczególnie, że w tym miejscu stanie także trampolina. Nie zabraknie również pomostu ruchomego oraz piramidy liniowej.

Gratka dla fanów sportu

Miłośników sportu ucieszy fakt, że powstanie tutaj również siłownia pod chmurką. Każdy będzie mógł wypróbować urządzeniach typu fitness i street workoutu.
Będzie także strefa odpoczynku. Pojawią się wygodne ławki i leżaki, nie zabraknie również zestawów do piknikowania.

Alejki parkowe będą nie do poznania

Trwają również prace przy Wiązowej - alei pomiędzy Polami Marsowymi a Stadionem Śląskim. Mają się zakończyć już w październiku jeszcze w tym roku. Zostanie tam usunięta darń, będzie dosypana ziemia, kora sosnowa oraz zasadzona nowa roślinność m.in. bodziszek mieszańcowy i wiąz holenderski „Wredei”. Koszt tej inwestycji opiewa na kwotę 153 465 złotych.

Prace remontowe dotyczą również innych alejek parkowych. Mowa o tych wokół Dużego Kręgu i dwóch Małych Kręgów Tanecznych. Na zakończenie remontów alejek przy kręgach wykonawca ma 120 dni. Prace mają kosztować ponad 934 tysiące złotych.

Nawierzchnia tych alejek jest w złym stanie. Wykonawca rozbierze też część schodów, aby dostęp do wszystkich miejsc miały osoby niepełnosprawne – tłumaczy Agnieszka Bożek. – Prace są częścią dużej inwestycji, jaką jest remont całego terenu festynowego. Mam nadzieję, że całość zadania zrealizujemy do końca przyszłego roku – dodaje.

Wszystkie prace są wykonywane w ramach Umowy o dofinansowanie Projektu Miejskiego pn. „Modernizacja Parku Śląskiego” realizowanego w ramach drugiego obrotu środkami wracającymi z Inicjatywy JESSICA Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.
Modernizacja ścieżek spacerowych wokół alei Różanej.

Jak widać Park Śląski przejdzie gruntowną przemianę. Co jeszcze się zmieni? Często uczęszczana przez spacerowiczów aleja Różana. Zostanie rozebrana stara nawierzchnia bitumiczna, znikną płyty chodnikowe i krawężniki na niewyremontowanych dotąd ścieżkach przylegających do alei Różanej. W ich miejscu powstanie nowa nawierzchnia mineralna.

Przetarg wygrała firma AGC Bytom Sp. z o.o. z siedzibą w Bytomiu. Zadanie wyceniono na nieco ponad 380 tys. zł.

Aleja Harcerska już przeszła gruntowną modernizację

Dobrym przykładem na to, że Metamorfoza Parku Śląskiego idzie pełną para jest Aleja Harcerska, należąca do najważniejszych i najczęściej uczęszczanych w Parku Śląskim. Trakt zyskał nową nawierzchnię i kanalizację deszczową. Prace kosztowały 1,9 mln zł.
Przebudowa objęła odcinek od ronda przy Stadionie Śląskim do al. Klonowej. Wykonawcą zadania było Przedsiębiorstwo Budowy Dróg „DROGOPOL-ZW” Sp. z o.o. Tworząc osobne ciągi dla pieszych, rolkarzy, rowerzystów i zmotoryzowanych jeszcze bardziej zadbano o ich bezpieczeństwo. W sumie wymieniono ponad kilometr nawierzchni.

Ważnym elementem modernizacji alei było wprowadzenie odpowiedniego oznakowania. Piesi mogą korzystać z nowych chodników, które wyłożono kostką brukową. Zadbano też o kanalizację deszczową. Poprawiona kanalizacja deszczowa sprawi, że występujący tutaj problem ze stojącą wodą na trakcie powinien zostać zażegnany.

fot. Park Śląski 

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search