Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Parking w Strefie Kultury nadal bezpłatny

strefakultury.jpg

Od października postój w Strefie Kultury w Katowicach miał być płatny, jednak radni nie przyjęli właściwej uchwały. Nic straconego, bo opłata za parking ma zostać wniesiona po otwarciu centrów przesiadkowych.

1 października, a parking nadal bezpłatny

Początkowa koncepcja parkingu w Strefie Kultury, zakładała, że będzie on płatny. Władze Katowic zrezygnowały jednak z tego pomysłu tuż przed jego otwarciem w 2014 roku. W godzinach szczytu (między 15 a 16) ciężko o jakiekolwiek miejsce, ponieważ parking pęka w szwach. Prawie jedna trzecia samochodów jest zaparkowana w miejscach do tego nieprzeznaczonych. To nie wszystko, ponieważ większość samochodów stojących na bezpłatnym parkingu w Strefie Kultury, posiada rejestrację spoza Katowic. Sprawa jest uciążliwa dla samych mieszkańców Katowic, którzy wybierając się do Strefy Kultury – są często zmuszeni do szukania innych miejsc parkingowych.

Biorąc pod uwagę powyższe fakty, Urząd Miasta Katowice postanowił wprowadzić od października 2020 roku opłatę za postój: 10 zł – za godzinę dla kierowców spoza miasta i 5 zł za godzinę dla mieszkańców Katowic. Realizacja pomysłu póki co nie doszła do skutku – radni nie przyjęli jeszcze stosownej uchwały w tej sprawie. Po kolejnych konsultacjach, uchwała ma zostać przedstawiona podczas październikowej sesji. Jak mówią doniesienia, opłata za parking ma zostać wprowadzona dopiero po otwarciu centr przesiadkowych w Zawodziu i Brynowie. Czemu akurat wtedy? Te miejsca mają odciążyć parking w Strefie Kultury, ponieważ kierowcy będą mogli tam zostawić samochody, a do centrum dojechać bezpośrednio komunikacją miejską. Zmniejszy to znacząco ruch w tej części miasta.

Zgodnie z planem, centra przesiadkowe Zawodzie i Brynów, mają zostać otwarte jeszcze w tym roku, co oznacza, że  niebawem pojawią się również opłaty za postój w katowickiej Strefie Kultury.

fot. UM Katowice

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search