Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Pięć psów z Radys trafiło do katowickiego schroniska

Previous Next

Tragedia w Radysach wstrząsnęła całą Polską. Aktualnie trwa tam akcja ratunkowa ponad 1000 głodzonych i umierających zwierząt. Pomaga każdy kto może, również schronisko w Katowicach, które przygarnęło pięć psów z tego okropnego miejsca. 

Schronisko w Katowicach postanowiło włączyć się w akcję pomocy zwierzętom w Radysach. Dzięki temu pięć psów otrzymało pomoc i znalazło schronienie w naszym mieście. Psy w wieku od 5 do 7 lat, są już po wstępnych badaniach i szczepieniach. Za około dwa tygodnie będą mogły trafić do adopcji. Informacje o możliwej adopcji pojawią się na stronie schroniska

- Katowiczanie wielokrotnie pokazali, że los zwierząt nie jest im obojętny. Sam uwielbiam zwierzęta, mamy w rodzinie psy, dlatego zablokowałem możliwość występów cyrków z wykorzystaniem zwierząt na terenach miejskich i propagowania takich wydarzeń w szkołach. Dla czworonogów w mieście powstają wybiegi, a przez ostatnie lata organizowany był także Katowicki Dzień Psiaka. Dlatego jestem przekonany, że los pięciu psów z Radys w naszym mieście się odmieni, znajdą one tu pełne miłości domy – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Koszmar w schronisku w Radysach 

O tragedii w Radysach usłyszała cała Polska gdy sześć organizacji pozarządowych (OTOZ Animals, TOZ Augustów, Fundacja „Mondo Cane”, TOZ Suwałki, Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Obrońców Praw Zwierząt w Pasłęku, Towarzystwo Przyjaciół Zwierząt Otwocki Zwierzyniec i Stowarzyszenie Pogotowie dla Zwierząt) wraz z Prokuraturą Rejonową w Olsztynie i policją wkroczyło na teren schroniska. W placówce odcięto wodę, a psy przestano karmić. 

Jak informuje Oko.press.pl, tylko w pierwszym dniu interwencji odebrano ok. 30 zwierząt. Wśród nich znalazł się pies z odgryzionym fragmentem szczęki oraz pies z odgryzionym ogonem. Na terenie schroniska znaleziono również świeżo zagryzionego szczeniaka. 

Od początku roku do końca maja 2020 schronisko oddało do utylizacji 4 tony martwych zwierząt. W 2018 roku w schronisku w Radysach „oficjalnie” umarło 20 proc. zwierząt. Tymczasem w schroniskach gminnych i pozarządowych śmiertelność utrzymuje się na poziomie 5-6 proc - informuje Pogotowie dla Zwierząt na swojej stronie internetowej. 

Każdy kto chce wesprzeć wolontariuszy, którzy pomagają aktualnie w schornisku w Radysach, może wziąć udział w zbiórce TUTAJ

Właściciel schroniska w areszcie 

Prokuratura Rejonowa w Olsztynie nałożyła na właściciela schroniska w Radysach (Zygmunta D.) trzymiesięczny areszt. Jest podejrzany o znęcanie się nad zwierzętami. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności. 

fot. UM Katowice

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search