Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Pieniądze mogą trafić do Twojej dzielnicy. Wystarczy zagłosować

Aa

Trwa głosownie dotyczące katowickiego Budżetu Obywatelskiego. Frekwencja ciągle wzrasta, ale czy uda się ustanowić nowy rekord?

Jak głosować?

Pięć dni - dokładnie tyle czasu zostało na wzięcie udziału w tegorocznym Budżecie Obywatelskim. Zakładka internetowa umożliwiająca głosowanie wygasa 20 września. Przypominamy, że każdy mieszkaniec Katowic niezależnie od wieku może wybrać, który jego zdaniem projekt zasługuje na finansowe wsparcie. Procedura oddawania głosu jest naprawdę bardzo prosta i nie zabiera wiele czasu. Tłumaczymy, jak przez nią przejść.

Wszystkie projekty zostały podzielone na dwie kategorie: inwestycje ogólnomiejskie oraz lokalne. W każdej z tych grup można przydzielić maksymalnie trzy punkty w dowolnej konfiguracji: po jednym punkcie dla trzech wniosków, dwa punkty dla jednego wniosku i jeden dla drugiego lub trzy punkty dla jednej propozycji. Łącznie uczestnik dysponuje sześcioma punktami. Link do głosowania można znaleźć TUTAJ.

Miasto przygotowało 31,6 miliona złotych na realizację zwycięskich projektów. 5 milionów z tej puli zostało zarezerwowane na zadania przynależące do tak zwanego "zielonego budżetu". Co to takiego? Jak sama nazwa wskazuje, jest to specjalny fundusz przeznaczony na realizację "zielonych" czyli ekologicznych pomysłów. Należy do nich na przykład modernizacja parków, skwerów i trawników, tworzenie ogrodów deszczowych, czy warsztaty na temat ochrony środowiska. Oczywiście to tylko część propozycji, nie ograniczają one bynajmniej twórczego zapału oraz kreatywności pomysłodawców.

Pobijmy rekord

Tegoroczna edycja zdawała się wyjątkowa. Po wszystkich weryfikacjach do finalnego etapu dostało się aż 319 wniosków. To oznaczało, że udało nam się pobić rekord ustanowiony w zeszłym roku. Natomiast, by zrobić to samo w kwestii frekwencji, katowiczanie musieliby się nieco bardziej zmobilizować. Podczas poprzedniej edycji w głosowaniu wzięło udział 19% mieszkańców. Aktualne dane pokazują, że do tej pory zagłosowały 18 222 osoby, czyli zaledwie 6,63%. Mamy także informacje o tym, które dzielnice mogą być dumne z największej frekwencji.

Rekord należy do mieszkańców Podlesia, gdzie zainteresowanie Budżetem Obywatelskim wyniosło 13,30%. Zaraz za nim plasuje się Kostuchna: 13,12% i Dąbrówka Mała: 12,86%. Z kolei rejony, gdzie do tej pory zagłosowało najmniej osób to przede wszystkim Śródmieście (3,44%), Brynów część wschodnia - Os. Zgrzebnioka oraz Bogucice (4,68%).

- Jeżeli jesteś mieszkańcem Katowic i posiadasz pomysł na spożytkowanie pieniędzy, to Budżet Obywatelski jest właśnie dla Ciebie! Budżet Obywatelski może być narzędziem zmian w Twojej okolicy niezależnie od tego, ile masz lat - zachęcają organizatorzy projektu. 

Dla osób, które preferują stacjonarne oddawanie głosów, przygotowano również Mobilne Punktu Głosowania. Pojawią się one w każdej dzielnicy według harmonogramu zamieszczonego na stronie internetowej Budżetu Obywatelskiego. 

A Thumb Medium250 0

fot. Budżet Obywatelski

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search