Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Pierwszy milion... Ilu mamy milionerów w Katowicach?

Euro Banknotes 4122079 1920 1024x675

W województwie śląskim przybyło osób z sześcioma zerami na koncie. Gdzie jest ich najwięcej i co trzeba zrobić, aby zarobić pierwszy milion?

Aby zarobić duże pieniądze najlepiej jest założyć własną firmę – tak wynika z komunikatu Izby Skarbowej w Katowicach. 90% z osób najlepiej zarabiających w województwie, prowadzi własną firmę. Do własnej fortuny można także dojść pracując na umowie o pracę lub zlecenie, a także obracając papierami wartościowymi. Mimo, że coraz więcej osób dochodzi do pierwszego miliona w ten sposób, nie jest to najszybsza droga do zbicia majątku. Według raportu, osób zarabiających w ten sposób jest odpowiednio 4% i 3%.

Przedsiębiorczy jak Ślązak

Jeśli wierzyć statystykom, mieszkańcy regionu są bardzo przedsiębiorczy. Z komunikatu wynika, że w 2018r. 3228 osób miało na koncie sześć zer. W 2017 roku było to „tylko” 2655 osób. Oznacza to wzrost o ponad 20%! W Katowicach wynosi to odpowiednio 388 osób w 2018 roku i 327 osób w 2017 roku.

Nieoczywisty lider

Wydawałoby się, że liderem powinna być stolica województwa. Jest ona jednak dopiero na trzecim miejscu (9% milionerów). Wyprzedzają ją dwa miasta wraz z powiatami na terenie których się znajdują: Częstochowa (11%) oraz Bielsko-Biała (12%). Według Izby Skarbowej najszybciej jednak bogacą się mieszkańcy Gliwic, Rybnika i Tarnowskich Gór.
Najmniej milionerów jest w Jastrzębiu (25) oraz Piekarach Śląskich (27). Bardzo interesującym przypadkiem jest powiat myszkowski. Jest to jedyne miejsce, gdzie liczba osób bogatych spadła niemal o połowę (z 97 do 55).

To nie takie proste...

Okazuje się, że nie zawsze największa liczba milionerów idzie w parze z najwyższym przeciętnym wynagrodzeniem. Przykładowo: Jastrzębie Zdrój, w którym jest najmniej milionerów we wspomnianym zestawieniu, w 2017 roku miało najwyższe przeciętne wynagrodzenie w Polsce (6609 zł brutto) i prześcignęło nawet stolicę. Nie można więc wyciągać pochopnych wniosków na temat zamożności mieszkańców. Faktem jest jednak, że Katowice pod względem zarobków są od lat w czołówce Polskich miast. W 2018r. w sektorze przedsiębiorstw, przeciętne wynagrodzenie wynosiło 5672 zł. Wśród miast wojewódzkich wyższe było jedynie w Warszawie i Gdańsku.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search