Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Pierwszy parklet w Katowicach. Jak zmieni się Teatralna?

Parklet1

Parklet to konstrukcja, która zajmuje powierzchnię najczęściej jednego lub dwóch miejsc parkingowych. Składa się z połączenia miejsca do odpoczynku i zieleni. Już wcześniej tego typu konstrukcje pojawiały się na Zachodzie oraz niektórych miastach Polski.

Parklety sprawdziły się m.in. w pozbawionej zieleni Łodzi. Służą one mieszkańcom do krótkiego odpoczynku. Warto podkreślić, że najczęściej są ciekawie i ładnie zaprojektowanymi przestrzeniami do darmowego użytku. Mimo ich publicznego charakteru, według niektórych badań przyciągają ludzi do lokalnego biznesu i dają zwiększone zyski np. mieszczącej się niedaleko ich gastronomi.

Mniej parkingów

Parklet na teatralnej zajmie 3 miejsca parkingowe, choć możliwe, że nie pozwoli na korzystanie z kolejnych dwóch. Znajdzie się przed wejściem do Regionalnego Instytutu Kultury. Niewykluczone jest, że w innych miejscach centrum powstaną kolejne konstrukcje. Zabrałyby one i tak ograniczone ilościowo miejsca parkingowe w Śródmieściu.

Czy pierwszy parklet w Katowicach będzie często używany? Teatralna jest dość uroczą uliczką wręcz stworzoną do roli deptaka, jednak znacznie zacienioną. Jest to zarówno jej atutem (podczas upałów), jak i przeciwnością (w zimniejsze miesiące). Wątpliwości wzbudza również fakt czy miasto nie robi czegoś, co zwykli Ślązacy nazywają "erzacem". W niektórych miejscach centrum brakuje roślin nieumieszczonych w donicach oraz większych zielonych przestrzeni i drzew. Pytaniem otwartym pozostaje czy warto byłoby zmienić radykalnie całą koncepcję zagospodarowania uliczki, aby ławki oraz rośliny nie stały się przysłowiowym "kwiatkiem do kożucha".

Niedługo go zdemontują

Powstający parklet ma być gotowy w najbliższych dniach. Część konstrukcji zostanie zdemontowana na zimę - najprawdopodobniej pozostanie drewniany podest. Na wiosnę parklet będzie odbudowany w pełni okazałości.

fot. Sergiy Palamarchuk CC BY-SA 4.0 

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search