Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

PKP kształci następców. Swoją przyszłość z tym przedsiębiorstwem planuje 2000 uczniów

Zawody związane z koleją nie są już tak popularne, jak były jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Jednak PKP widzi duży potencjał w młodzieży kształcącej się w tym kierunku. 

Kolejowa tradycja

Obecnie w 43 szkołach na terenie kraju można znaleźć profile kolejowe. Placówki te bardzo często współpracują z Polskimi Kolejami Państwowymi. Przedsiębiorstwo zapewnia młodym uczniom możliwość odbycia praktyk, czy stypendia dla najzdolniejszych. Młodzież kształci się zazwyczaj w czterech kierunkach: technik transportu kolejowego, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym, technik budownictwa kolejowego i technik elektroenergetyk transportu szynowego.Tak jest między innymi w przypadku Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 im. Franciszka Siemiradzkiego w Bydgoszczy oraz Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 5 im. Króla Bolesława Chrobrego w Łodzi. Wśród tych wyjątkowych instytucji znajdziemy także placówkę z naszego województwa - Zespół Szkół Techniczno-Usługowych w Tarnowskich Górach. 

Nic w tym dziwnego, w końcu to właśnie w tym mieście powstał swego czasu najważniejszy węzeł kolejowy w Polsce! Kiedy widzimy, ile pociągów przejeżdża dziś przez Tarnowskie Góry, może nas to nieco dziwić, ale w okresie międzywojennym, a nawet w późniejszych latach było to bardzo ważne miejsce na kolejowej mapie naszego kraju. Dlaczego? Stało się tak dzięki znanej magistrali węglowej. Linia łączyła Górny Śląsk z nowo wybudowanym miastem portowym - Gdynią. Natomiast pierwsza infrastruktura kolejowa w Tarnowskich Górach powstała już w połowie XIX wieku. 50 lat później pracowało tam już około 500 osób. Taki wzrost zatrudnienia miał oczywiście związek z górnośląskim rozwojem przemysłu w tamtym czasie i wzmożonym zapotrzebowaniem na sprawnie działający transport.

Staż w pociągu 

Młodzi kolejarze jako miejsce praktyk wybierają PKP. Jak wygląda ich szkolenie w państwowej instytucji? 

- Dzięki współpracy PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. i szkół, uczniowie poznają specyfikę pracy na kolei i charakter zadań na różnych stanowiskach - opowiada rzecznik Mirosław Siemieniec. - Praktyki zawodowe, które odbywają się także w terenie, pozwalają na szybkie wdrożenie do pracy. Jako pracodawca, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zapewniają przekazywanie wiedzy i doświadczenia już na początku drogi zawodowej i zyskują dobrze przygotowanych specjalistów - dopowiada. 

Podczas szkoleń i ćwiczeń młodzież pod okiem wykwalifikowanych specjalistów uczy się, jak w praktyce wykorzystać nabytą wiedzę. Jednym z najciekawszych sprzętów, które się w tym celu wykorzystuje, jest nowoczesny symulator urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Dzięki takiej współpracy obydwie strony mogą czerpać duże korzyści. Uczniowie pozyskują cenne doświadczenie oraz umiejętności praktyczne, natomiast przedsiębiorstwo inwestuje w przyszłych, dobrze wykwalifikowanych pracowników.

PKP wspomaga także same szkoły. Dzięki inicjatywie firmy, placówki mogą jeszcze lepiej szkolić swoich podopiecznych. W pracowniach zawodowych pojawiają się elementy infrastruktury kolejowej takie jak: urządzenia sterowania ruchem, szyny, rozjazdy, czy semafory. Młodzież, która osiąga dobre wyniki może liczyć także na stypendia. W zeszłym roku PKP wyróżniło w ten sposób 243 uczniów. 

fot. Polskie Koleje Państwowe 

 

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2018 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search