Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Po raz szósty będą ścigać się z rakiem. Tym razem online

Previous Next

Biegają, chodzą, spacerują i promują profilaktykę. Mowa o organizatorach oraz uczestnikach Biegu Zdążyć Przed Rakiem. 

Szybsi niż przeciwnik

Wydarzenie organizowane jest już po raz szósty i od lat cieszy się dużym powodzeniem. Podczas ostatniej, jubileuszowej edycji wzięło w nim udział prawie 600 dorosłych zawodników i 200 małych biegaczy. Ci pierwsi tradycyjnie pokonali dystans pięciu kilometrów w katowickim Parku Zadole. Podczas sportowych zmagań towarzyszyli im rodziny i przyjaciele. Inicjatywę wspiera Ośrodek Medyczny Tommed, radny Krzysztof Pieczyński oraz prezydent miasta Marcin Krupa.

- Choroby czyhają na nas, a żeby ich unikać, trzeba się diagnozować , trzeba myśleć pozytywnie o swoim zdrowiu i przedkładać je jako priorytet na pierwsze miejsce - opowiada prezydent. - Tym bardziej, że widzimy coraz większe możliwości diagnozowania i leczenie w wyniku wysiłków całej służby zdrowia. Z roku na rok na Śląsku zwiększa się ilość środków finansowych na nią przeznaczona - dodaje. 

Jednym z celów biegu jest zbiórka funduszy na działania podejmowane przez Fundację Zdążyć Przed Rakiem. Organizacja realizuje nie tylko imprezy charytatywne zrzeszające lokalnych entuzjastów aktywnego stylu życia. Wolontariusze przeprowadzają kampanie edukacyjne promujące wczesną diagnostykę nowotworów piersi oraz czynności profilaktyczne. Dzięki pozyskanym funduszom koordynują akcje bezpłatnych mammografii oraz uczą kobiety, jak przeprowadzić najprostsze samobadanie w domu. 

- Coraz więcej ludzi mówi o profilaktyce, a przede wszystkim swoim przykładem ją pokazuje. Bo profilaktyka to zdrowy styl życia, edukacja i badania przesiewowe - tłumaczy Marta Bula, prezes Fundacji Zdążyć Przed Rakiem. 

Kreatywniejsi niż koronawirus

Tegoroczna pandemia przeszkodziła wielu organizatorom imprez charytatywnych i zamroziła liczne projekty. Jednak nie przezwyciężyła zapału organizatorów Biegu. Ze względu na bezpieczeństwo uczestników, wydarzenie odbędzie się w nieco innej formie. Wszyscy chętni biegacze rejestrują się na podanej przez koordynatorów stronie. Można to zrobić aż do 26 października. W wybranym miejscu i czasie pokonuje się dystans pięciu kilometrów forma dowolną: sprintem, marszem, czy nawet spokojnym spacerem. Następnie deklaruje się pokonanie trasy i czeka aż pamiątkowy medal dotrze pod nasz domowy adres. Opłata wpisowa w wysokości 40 złotych zostanie w całości przekazana na prozdrowotne działania Fundacji. Jednak głównym celem akcji jest promowanie profilaktyki, która uratowała już niejedno życie.

- Raz w roku powinnyśmy sobie zrobić taki prezent i iść do lekarza - mówi ambasadorka organizacji, Ślązaczka Anna Dereszowska. - Często nie ma czasu, jesteśmy zalatane, to czasem umknie i okazuje się, że mijają dwa lata. W ciągu dwóch lat nowotwór piersi naprawdę rozwija się szybko. Życie jest piękne, szkoda go, więc trzeba się badać - zachęca aktorka. 

Nie ma więc na co czekać, warto zapisywać się już dziś. Miejmy nadzieję, że już w przyszłym roku będziemy mogli uczestniczyć w kolejnej edycji Biegu już w bezpiecznych warunkach.

fot. Fundacja Zdążyć Przed Rakiem

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2018 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search