Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Pociągiem do Pyrzowic? UE przyznała pieniądze na rozwój i modernizację linii kolejowych.

Tory

Komisja Europejska przyznała dofinansowanie w wysokości 676 milionów euro na rozwój kolei w Polsce. 117 milionów trafi do naszego województwa.

Najważniejszą informacją dla mieszkańców naszego miasta jest powstanie stacji kolejowej przy lotnisku. Dzięki temu czas przejazdu z Katowic do Pyrzowic będzie trwał około godziny. Według planów odbudowa linii powinna zakończyć się do maja 2022 roku.

Z Tarnowskich Gór do...

W naszym województwie powstaną także inne stacje kolejowe. Są to: Miasteczko Śląskie Centrum, Mierzęcice Łubne, Zawiercie Kądzielów oraz wspomniane wcześniej Pyrzowice Lotnisko. Wszystko dzięki odbudowie połączenia Tarnowskich Gór z Zawierciem. Obecnie, jeśli chcemy dostać się transportem publicznym na lotnisko, najlepiej wybrać którąś ze specjalnych pośpiesznych linii autobusowych. Kiedy nowe połączenie już powstanie, także osoby dojeżdżające z Zawiercia do pracy w Katowicach (lub odwrotnie) odczują wyraźnie poprawę komfortu, czasu przejazdu i ceny podróży.

Z powodu rozbudowy linii kolejowej nasz region będzie jeszcze lepiej skomunikowany, a dojazd na lotnisko znacznie ułatwiony. Warto podkreślić, że wybudowane stacje będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dzięki temu osoby na wózkach bez problemu dostaną się na peron i wsiądą do swojego pociągu.

Komunikacja między pociągami

Nowa linia ma mieć długość 46. kilometrów. Połączenie będzie zelektryfikowane. Całkowity koszt projektu to ok. 741,8 mln złotych z czego ok 506,3 mln złotych pokryje dotacja z Komisji Europejskiej.

Pozostałe dwa projekty, które dofinansowała Komisja Europejska dotyczą zmniejszenia natężenia ruchu w Warmińsko-Mazurskim (72 miliony euro) oraz wprowadzenia europejskiego systemu zarządzania ruchem kolejowym (487 milionów euro) w Polsce. Ten ostatni dotyczy m.in. modernizacji systemu komunikacji na prawie 14 tysiącach kilometrów linii kolejowej w kraju.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search