Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Poczta Polska wysyła do gmin w całej Polsce maile? Prezydenci śląskich miast zapowiadają, że nie przekażą spisu wyborców

Businessman 2956974 1280

Wybory prezydenckie 2020 zbliżają się wielkimi krokami. Rząd utrzymuje, że uda się je przeprowadzić korespondencyjnie i nastąpi to 10 maja. Okazuje się, że poczyniono już pewne przygotowania. Minister aktywów państwowych Jacek Sasin potwierdził, że Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych drukuje już karty do głosowania, a urzędy gmin w całej Polsce dziś w nocy otrzymały tajemniczego maila.


Jak się okazuje, w nocy z 22 na 23 kwietnia, z adresu mailowego Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. gminy otrzymały wnioski o przesłanie danych dorosłych mieszkańców, a więc spisu wyborców. Jak zaznaczają włodarze śląskich miast, wyznaczono im dwa dni robocze na wykonanie zleconego zadania. Co ciekawe, pod pismem imiennie nikt się nie podpisał. Czy zatem to zadanie to jest wiarygodne czy też może to zwyczajny phishing, czyli próba wyłudzenia danych przez osoby podszywające się pod Pocztę Polską? Sprawa została już zgłoszona do prokuratury.

- W środku nocy o godz. 2:26 otrzymaliśmy tajemniczego maila wysłanego na zwykłą skrzynkę urzędową. Ktoś podpisany ,,Poczta Polska” zwraca się do nas z wnioskiem o udostępnienie szczegółowych danych blisko 170 tys. Sosnowiczan celem przeprowadzenia wyborów prezydenckich – napisał w mediach społecznościowych Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
Podobna sytuacja miała miejsce w Rudzie Śląskiej. Jak przyznaje wiceprezydent Krzysztof Mejer, taki mail: - Trafił do nas w nocy, dokładnie 2:26. To co uderza to podpis pod nim, który brzmi: z wyrazami szacunku, Poczta Polska. Żadnego podpisu elektronicznego ani osoby, która tego maila wysłała. Wzorem innych miast nie udostępnimy spisu wyborców a poza tym zawiadomimy prokuraturę o prawdopodobieństwie popełnienia przestępstwa. O sprawie zawiadomimy również Generalnego Inspektora Danych Osobowych.O sprawie powiadomił także Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa. - Moi drodzy! Poczta Polska S.A nie szczędzi sił! O godzinie 2:27 w nocy z adresu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., przysłano nam prośbę o przekazanie danych osobowych dorosłych mieszkańców mających prawo wyborcze (spisu wyborców). Pragnę zwrócić uwagę, że nikt nie podpisał się pod treścią maila. Miota mną rozterka czy śmiać się czy płakać? Z mojego punktu widzenia - wygląda to na próbę wyłudzenia danych osobowych mieszkańców Chorzowa – przyznaje Andrzej Kotala.Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta odbywającej się w Katowicach prezydent Marcin Krupa również poinformował, że do magistratu wpłynął wniosek z prośbą o przekazanie Poczcie Polskiej danych mieszkańców stolicy województwa śląskiego. Zadeklarował jednak, że takich informacji nikomu nie przekaże.

Prezydenci miast województwa śląskiego jednym głosem przyznali, że sprawa jest na tyle poważna, że w obawie przed próbą wyłudzenia danych osobowych konieczne było zawiadomienie złożone do Prokuratury oraz Urzędu Ochrony Danych Osobowych o podjęcie stosownych czynności służbowych.

fot. pixabay.com

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search