Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Policja dalej przesłuchuje sudentów UŚ w sprawie prof. Budzyńskiej. Posłanka wysyła pismo do prokuratury

Obraz 2020 10 07 133834

Sprawa związana z wykładami prof. Budzyńskiej i skargi, którą złożyli na nią studenci nie ma końca. Prokuratura Rejonowa Katowice-Południe dalej przesłuchuje studentów Uniwersytetu Śląskiego i prowadzi postępowanie. Posłanka Wanda Nowicka wystosowała kolejne pismo do prokuratury, w którym zwraca się o wyjaśnienie zasadności kontynuowania prowadzenia niniejszego postępowania.

- (…) a najlepiej o ostateczne zakończenie tej bulwersującej sprawy, która niepotrzebnie odciąga Prokuraturę od spraw, które leżą w jej kompetencjach – czytamy w piśmie.

Wszystko zaczęło się od wniosku studentów

Przypomnijmy, że sprawa ciągnie się od 2019 roku. W grudniu prof. Ewa Budzyńska poprowadziła kontrowersyjny wykład, tuż przed Bożym Narodzeniem. Jak twierdzą studenci, opisywała rodzinę w chrześcijaństwie .Według profesor klasyczna definicja rodziny składa się z męża, żony, ojca, matki, dzieci, krewnych i powinowatych, a dzieckiem można nazwać dziecko w łonie matki.

Było mnóstwo homofobii, była mowa o tym, że antykoncepcja to zachowanie antyspołeczne. Pani profesor mówiła: "faceci walczcie o swoje prawa, nie oddawajcie spermy lesbijkom, bo pozwą was o alimenty" – mówił Dominik, jeden ze studentów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w rozmowie z Onetem. We wniosku studenci zarzucali profesor nietolerancję i homofobię.


Zaczęły się przesłuchania…

Sprawa natychmiast została skierowana do władz Uniwersytetu Śląskiego. Rzecznik dyscyplinarny UŚ złożył wniosek do komisji o ukaranie wykładowczyni naganą. Prof. Budzyńska sama jednak zrezygnowała ze swojego stanowiska i złożyła zawiadomienie o domniemanej próbie pomówienia.
Ową próbę pomówienia bada do dzisiaj prokuratura. Jak donosi posłanka Wanda Nowicka, mamy końcówkę 2020 roku, a policja dalej przesłuchuje studentów.

- Sprawą przesłuchań studentek/ów UŚ zajmuję się już od dawna i im dłużej się nią zajmuję, tym bardziej pozyskane informacje na temat celów i sposobu prowadzenia tego postępowania potwierdzają moje wstępne podejrzenia, że jest ona bezpodstawna, prowadzona w sposób tendencyjny, nosi ona znamiona nękania studentów/ek, i jest przejawem ingerencji w autonomię Uniwersytetu Śląskiego – twierdzi Wanda Nowicka.

„Pani profesor nigdy nie zaprzeczała swoim poglądom”

- Prowadzenie tego postępowania jest tym bardziej niezrozumiałe, że Pani profesor nigdy nie zaprzeczała swoim poglądom głoszonym m.in. w trakcie wykładów na Uniwersytecie Śląskim – twierdzi posłanka. - Stąd też zupełnie niepojęty jest zarzut tworzenia fałszywych dowodów i przyznanie poniekąd statusu osoby pokrzywdzonej profesor Budzyńskiej, która swoje poglądy wyraża od dawna publicznie – dodaje.

Studenci musieli oddać swoje notatki z wykładów

Jak donosi Wanda Nowicka, studenci oprócz brania udziału w przesłuchaniach są także zobligowani do oddania swoich notatek z wykładów, które prowadziła prof. Budzyńska.

- Trudno nie uznać tak kontrowersyjnego żądania za nękanie, bo znalezienie racjonalnego jądra w tym działaniu jest niemożliwe – komentuje Wanda Nowicka.


Sprawa Uniwersytetu Śląskiego ma podłoże polityczne?

Wanda Nowicka sugeruje, że prowadzone postępowanie ma podłoże polityczne.

- Wszystko wskazuje na to, że w obecnej sytuacji, gdy w naszym kraju podgrzewane są spory światopoglądowe, sprawa UŚ ma podłoże polityczne. I nie ma tu miejsca na działania Prokuratury, kodeks karny czy inne środki prawne. Rozstrzygnięcie kwestii dotyczących programu akademickiego nie leży w kompetencjach Prokuratury – twierdzi Wanda Nowicka.

Interpelacja w sprawie trafi do rąk Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Posłanka 18 września złożyła interpelację w sprawie przesłuchań studentów do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego celem wyjaśnienia działań podejmowanych przez organy ścigania przeciwko autonomii Uniwersytetu Śląskiego. Według Nowickiej przesłuchania są próbą poddania uczelni wyższych ideologicznej presji, co jawnie narusza ich wolność.

fot. Google Street View 

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search