Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Posadź sobie drzewo i walcz ze smogiem

Drzewo Informacja

Ponad 600 drzew przybędzie w Katowicach w efekcie działania aplikacji wCOP drzewo. Właśnie rusza kolejna tura naboru wniosków.

Czym jest aplikacja wCOP drzewo?

Aplikację „wCOP drzewo” miasto uruchomiło w połowie września 2018 roku. Jej nazwa nawiązuje do szczytu klimatycznego ONZ, który w grudniu odbył się w Katowicach.
- Chcieliśmy dać mieszkańcom możliwość zgłaszania miejsc, gdzie ich zdaniem powinny rosnąć drzewa. Przy okazji jest to forma zachęcenia do dbania o swoje otoczenie i edukacji o zaletach drzew w mieście, zwłaszcza w kontekście zmian klimatu – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
W edycji jesiennej wpłynęły 433 zgłoszenia, które następnie były weryfikowane m.in. pod kątem własności terenu, przeznaczenia w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, ewentualnej kolizji z podziemną i napowietrzną infrastrukturą, bezpieczeństwa ruchu, zgodności z uwarunkowaniami prawnymi w zakresie ochrony środowiska czy ogólną wizją zagospodarowania terenu pod kątem zieleni.
W efekcie ponad 42 proc. wniosków przeszło weryfikację pozytywnie i trafiło do bazy drzew do nasadzeń w Katowicach. W efekcie Zakład Zieleni Miejskiej posadzi 504 drzewa z aplikacji, a inne podmioty (głównie Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej) kolejne 72 drzewa. Czterdzieści drzew udało się posadzić jeszcze ubiegłej jesieni. Należy do nich m.in.: 5 jesionów wyniosłych „Altena” przy ul. Bagiennej, magnolia na skwerze Holoubka, dwa klony i trzy brzozy przy ul. Gliwickiej i Brackiej czy pięć klonów czerwonych przy ul. Grabskiego na os. Witosa (w sumie posadzono tam 23 klony i dwa głogi). W sumie efekt jesiennej tury naboru wniosków to 616 drzew, przy czym na rozpatrzenie czeka jeszcze kilkanaście wniosków. Do posadzenia będą m.in. jabłonie, wiśnie, klony, głogi, brzozy, sosny, dęby, lipy, jesiony, topole, świerki, buki i jarząby. Koszt jednego drzewa to ok. 700 złotych.

Smog w Katowicach

Nowy nabór wniosków

Od tego tygodnia rusza wiosenna tura naboru wniosków. W aplikacji działa już funkcja „zasadź drzewo” i będzie aktywna do końca maja. Przypominamy, że aplikacja dopuszcza tylko nasadzenia na terenach miejskich, pozostałe automatycznie odrzuca. Użytkownik dostanie mailowe powiadomienie o przyjęciu wniosku do weryfikacji i – po zakończeniu tego procesu - o jego pozytywnym rozpatrzeniu. Jeśli zgłoszenie na jakimś etapie zostanie odrzucone, urzędnik podejmujący taką decyzję wyśle maila z uzasadnieniem. W jednym zgłoszeniu można wnioskować o maksymalnie pięć drzew w danej lokalizacji.
Aplikacja jest częścią projektu KATOobywatel, realizowanego przez Urząd Miasta w Katowicach. Wszystkie dodatkowe informacje, w tym dokładny opis działania aplikacji i wszystkie aktualności, można znaleźć tutaj
Więcej informacji o projekcie KATOobywatel, można znaleźć tutaj

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search