Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Powstają szlaki spacerowe po katowickich muralach

Previous Next

Nie trudno ich przeoczyć. Zdobią nasze miasto już dłuższy czas i są jego wizytówką – murale w Katowicach zyskują coraz więcej wielbicieli, którzy specjalnie przyjeżdżają do naszego miasta je podziwiać. Miasto postanowiło stworzyć szlaki spacerowe, przebiegające w pobliżu budynków ozdobionych muralami.

Katowice są pięknym miastem, między innymi dzięki muralom, które nadają im charakteru. Nic więc dziwnego, że zainteresowanie muralami rośnie. Dlatego też władze miasta postanowiły stworzyć szlaki spacerowe, które będą przebiegać w pobliżu budynków ozdobionych muralami.

- Pierwszym krokiem ku temu jest strona internetowa, dzięki której każdy może odkryć tę niezwykle barwną stronę miasta, a także poznać bliżej artystów, będących autorami poszczególnych prac – mówi Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji katowickiego magistratu.

Murali zresztą nie trzeba daleko szukać. Na ścianie rektoratu Uniwersytetu Śląskiego możemy zobaczyć mural „Tańcząca z atomami”, który przedstawia znaną katowicką noblistkę Marię Goeppert-Meyer. Wszystko dzięki artystom, którzy zostali zaproszeni do udziału w pierwszej edycji Katowice Street Art Festival. Również inne postaci z dziejów naszego miasta zdobią elewacje miejskich budynków. Na przykład na ścianie Izby Pamięci Kopalni „Wujek” jest wymowny napis upamiętniający górników, którzy zginęli podczas pacyfikacji kopalni w 1981 roku.

- Pierwsze przykłady malarstwa ściennego pojawiły się w naszej przestrzeni wiele lat temu, lecz dopiero dzięki zaangażowaniu artystów zaproszonych do udziału w pierwszej edycji Katowice Street Art Festival Katowice zapełniły się muralami – mówi Marcin Krupa prezydent Katowic. - Kolejne odsłony tego odbywającego się od prawie dekady wydarzenia sprawiły, że w Katowicach zapanowała moda na sztukę uliczną, której podstawową intencją jest zauważać i obserwować rytm miasta, a nieraz stać się też sugestywnym głosem w publicznej debacie. Zachęcamy również wszystkich do zaangażowania się w tworzenie bazy internetowej. Jeżeli mieszkańcy posiadają więcej informacji o zamieszczonych muralach, wiedzą gdzie znajdują się nowe lub zapomniane malunki - mogą skorzystać z formularza na stronie – dodaje prezydent. 

fot. materiały prasowe 

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search