Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Powstaje nowy kościół w Katowicach

Klasztor Sw Antoniego Katowice

W Starych Panewnikach przybywa coraz więcej mieszkańców. Budują się nowe domy, a wraz z tym rośnie liczba wiernych w parafii św. Antoniego z Padwy. Dotychczasowa świątynia w budynku dawnej restauracji jest już zbyt ciasna. Dlatego franciszkanie budują właśnie nową.

Plany budowy nowego kościoła w Starych Panewnikach sięgają kilkudziesięciu lat wstecz. Sprawa nabrała tempa około dwa i pół roku temu, zaś w czerwcu ubiegłego roku miało miejsce poświęcenie placu budowy. Wraz z nową świątynią mają powstać zabudowania klasztoru. Powierzchnia całego kompleksu ma wynosić ok. 2,7 tys. m2.

Obecnie prace są już na zaawansowanym etapie. Jeszcze w tym roku świątynia powinna zostać przykryta kopułą, natomiast w części klasztornej trwa budowa konstrukcji dachu i pokrywanie murów warstwą docieplenia. Jednak roboty potrwają jeszcze do 2022 roku, choć nie jest wykluczone, że budowa się przedłuży z powodu ograniczonych środków na inwestycję. Ta natomiast jest finansowana z datków, których ostatnio jest mniej z powodu epidemii.

Od końca lat 50. XX wieku parafia funkcjonuje w dawnej restauracji przy ulicy Panewnickiej. Franciszkanie otrzymali ją w 1958 r. jako darowiznę. Ówcześnie budynek przekształcono w kaplicę bez koniecznej zgody władz, a w kolejnych latach kompleks został poddany licznym rozbudowom. Jednak w tej chwili z powodu rozwoju budownictwa mieszkaniowego w okolicy liczba parafian wynosi pomiędzy 3 a 4 tys. wiernych i wciąż rośnie, dlatego budowa nowej świątyni wydaje się być już koniecznością.

fot. Parafia św. Antoniego z Padwy

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search