Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Protest przeciwko przemocy dziś w Katowicach

Adamowicz Pawel Atak Nożownik 1024x684

Protest przeciwko przemocy rozpocznie się dziś o 18.00 na katowickim Rynku. Stanowi reakcję na wczorajsze wydarzenia w Gdańsku.

Atak nożownika na prezydenta Gdańska

AKTUALIZACJA: PREZYDENT ADAMOWICZ ZMARŁ WSKUTEK PONIESIONYCH OBRAŻEŃ (14.01.2019).

„Rokowania odnośnie życia i zdrowia prezydenta są nadal niepewne” – podaje lek. med. Jerzy Karpiński.

Wczoraj wieczorem (14 stycznia br.) prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz został zaatakowany przez nożownika. Do ataku doszło w czasie tradycyjnego „Światełka do nieba”, które stanowiło punk kulminacyjny 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W konsekwencji napaści Adamowicz został poważnie ranny. Jak podaje Dyrektor Wydziału Zdrowia Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku lek. med. Jerzy Karpiński, „Rokowania odnośnie życia i zdrowia prezydenta są nadal niepewne”. Jego stan zdrowia jest bardzo zły.

Prezydent Adamowicz jest aktualnie podłączony do aparatury. Wczoraj był reanimowany, zaś następnie przeszedł pięciogodzinną operację. W skutek wczorajszego brutalnego ataku utracił sporo krwi. Jak poinformował w nocy jeden z lekarzy : "Urazy były bardzo ciężkie, poważna rana serca, rana przepony, rany narządów wewnątrz jamy brzusznej".

Marsz przeciw przemocy

Niedługo po tym jak ogólnopolskie media nagłośniły sprawę temat stał się również numerem jeden w portalach społecznościowych. Użytkownicy Facebooka w krótkim czasie stworzyli wydarzenie, zachęcając tym samy gdańszczan do udziału w wiecu przeciwko nienawiści i przemocy. Mieszkańcy spotkają się dziś (14 stycznia br.) o godzinie 18.00 na Długim Targu. Jego celem jest okazanie solidarności z zaatakowanym prezydentem Adamowiczem. „To będzie spotkanie bez żadnych przemówień. Przyjdźmy wszyscy bez względu na poglądy. Po prostu bądźmy razem i pomilczmy” – zaapelował zaapelował do gdańszczan Radomir Szumełda, lider pomorskiego KOD.

Marsze w kolejnych polskich miastach

[caption id="attachment_569" align="aligncenter" width="484"]KOD Adamowicz Katowice[/caption]

W ślad za Gdańskiem idą kolejne miasta, w których również zostaną dziś zorganizowane protesty przeciwko przemocy. Zbiorą się mieszkańcy m.in. Torunia, Olsztyna, Szczecina i Poznania. Również w Katowicach Śląski Komitet Obrony Demokracji organizuje wydarzenie. Jego celem jest wyrażenie sprzeciwu wobec agresji i przemocy. Jak piszą organizatorzy: „Przyjdźmy by wyrazić Solidarność z Prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem. Musimy być tam wszyscy niezależnie od poglądów”. Protest rozpocznie się o godzinie 18.00 i będzie miał miejsce na katowickim Rynku przed Teatrem Wyspiańskiego.

(fot. Gazeta.pl)

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search