Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Przebudowa Alei Roździeńskiego w Katowicach. Wizualizacje video

Katowice

Aleja Rozdzieńskiego przy wylocie z tunelu katowickiego doczeka się przebudowy. Upłynni się ruch, a korki w godzinach szczytu pójdą w niepamięć. Szacowany koszt inwestycji opiewa na kwotę blisko 95 mln zł. Wizualizacje naprawdę robią wrażenie!

Plany są ambitne. Przebudowa obejmie Aleję Roździeńskiego przy wylocie z tunelu katowickiego, na odcinku od węzła z ul. Dobrowolskiego i Dudy Gracza do węzła z ul. Murckowską i Bagienną. Na razie miasto planuje opracowanie dokumentacji projektowej w tym koncepcji i niezbędnych dokumentacji środowiskowych. Mają być gotowe do końca 2023 roku.

Przebudowa Alei Rozdzińskiego planowana na 2024 rok

W zależności od zabezpieczonych środków finansowych, roboty budowlane planowane są na lata 2024-2026. Miasto na tę inwestycję zabezpieczyło już 2,7 mln zł, które do 2023 roku można przeznaczyć na opracowanie dokumentacji projektowej. Szacowany koszt inwestycji wyniesie ok 95 mln zł. Katowicki magistrat planuje pozyskać na przebudowę alei fundusze europejskie.

Koniec z korkami w godzinach szczytu

Przebudowa Alei Rozdzińskiego jest bardzo ważną inwestycją, zarówno dla przyjezdnych jak i mieszkańców Katowic. Dzięki inwestycji upłynni się ruch, ograniczą korki w godzinach szczytu, a lokalna droga na Osiedlu „Gwiazdy”.

- Aleja Roździeńskiego pełni bardzo ważną rolę zarówno w ruchu lokalnym, jak i metropolitalnym. Jako część Drogowej Trasy Średnicowej jest dla mieszkańców Katowic jednym z kluczowych połączeń drogowych. Wysokie natężenie ruchu na tej drodze prowadzi często do tworzenia się korków, co bezpośrednio przekłada się na problemy mieszkańców, którzy chcą dojechać do Osiedla „Gwiazdy” bądź z niego wyjechać. – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Przebudowa Alei Roździeńskiego w tym rejonie przyniesie mieszkańcom Katowic realne korzyści. Wpłynie nie tylko na znaczące zwiększenie płynności ruchu i oszczędności w czasie oraz paliwie, ale też zwiększenie poziomu bezpieczeństwa, redukcję emisji spalin i hałasu – dodaje.

W ramach inwestycji zostanie przebudowana jezdnia wylotowa z tunelu oraz będzie zbudowana estakada, dedykowana pojazdom wyjeżdżającym w kierunku Tychów. W planach jest także przebudowa fragmentu Al. Roździeńskiego w kierunku wschodnim, przy skręcie w ul. Bogucicką i w kierunku Tychów, z zabezpieczeniem akustycznym inwestycji.

Będą także podniesione istniejące ekrany akustyczne po północnej stronie Osiedla „Gwiazdy” oraz zostanie rozbudowane przejście podziemne pod DTŚ.

W ramach przebudowy Al. Rozdzieńskiego zostaną wyremontowane także chodniki i ścieżki rowerowe. Nie zabraknie także nowych miejsc postojowych i zielonych terenów dla mieszkańców Osiedla „Gwiazdy”. Będą również nowe oświetlenie drogowe. Nowa i przebudowana infrastruktura zostanie natomiast odwodniona.

Przebudowa dla mieszkańców

Oczywiście uwagi mieszkańców również brane są pod uwagę – w końcu inwestycja z pewnością wpłynie na ich jakość życia w mieście. Dlatego też zostały wyłonione trzy obszary, na które przebudowa Al. Rozdzińskiego może mieć wpływ. Mowa o osiedlowej zieleni, miejscach parkingowych oraz hałasie.

Zieleń

• w ramach prac projektowych ograniczenie do niezbędnego minimum zmian
w zadrzewieniu – wykonanie nasadzeń zastępczych

Hałas

• w ramach inwestycji wyciszenie nowo powstałej infrastruktury drogowej ekranami akustycznymi
• podniesienie istniejących ekranów akustycznych po północnej stronie Osiedla „Gwiazdy”
• na czas realizacji inwestycji zobowiązanie wykonawcy do ograniczenia uciążliwości dla otoczenia

Parkingi

• w ramach prac projektowych ograniczenie do niezbędnego minimum likwidacji miejsc parkingowych
• utworzenie nowych miejsc parkingowych na terenie Osiedla „Gwiazdy” w liczbie przewyższającej miejsca zlikwidowane

Przebudowa Alei Rozdzieńskiego WIZUALIZACJE 

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search