Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Przebudowa DK 81 w Giszowcu. Będą kolejne utrudnienia

Giszowiec

Po DK 86 na wysokości katowickiego Giszowca przejeżdża codziennie 58,5 tysiąca pojazdów. To ogromna liczba. Niezbędna będzie przebudowa węzłów DK81 i DK 86. Przedsięwzięcie to pochłonie 247,5 mln zł, ale aż 210 mln zł pochodzi z funduszy Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko W efekcie metamorfozie zostanie poddane 3,62 km. Kiedy zobaczymy efekty inwestycji?
Największa drogowa inwestycja w Katowicach od czasu budowy tunelu pod rondem im. gen. Jerzego Ziętka została rozpoczęta wiosną 2019 roku. Obecnie przedsięwzięcie wchodzi w nową fazę. Jak informuje katowicki magistrat, w poniedziałek 10 lutego nastąpi kolejna zmiana organizacji ruchu na skrzyżowaniu ul. Pszczyńskiej (DK 86) z ul. 73 Pułku Piechoty (DK 81), ul. Kolistą i ul. Karolinki.


- Wykonawca od poniedziałku przez dwa tygodnie będzie realizował prace drogowe na pasie dzielącym jezdnie ul. Pszczyńskiej przy zwiększonym zakresie zawężeń jezdni i utrzymaniu po jednym pasie ruchu dla każdego kierunku jazdy oraz na łącznicy DK 86 - DK 81 przy prawostronnym zawężeniu jezdni dla relacji z ul. Pszczyńskiej w kierunku ul. 73 Pułku Piechoty – wyjaśnia Ewa Lipka, rzecznik prasowy urzędu miasta i dodaje, że będą zmiany także dla pasażerów komunikacji miejskiej.

Oznacza to, że od 10 do 23 lutego nie będzie obsługiwany przystanek autobusowy "Giszowiec Karolinki" dla linii 672N i 920. Z kolei 24 lutego kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej czekają kolejne zmiany. Będą one polegać na całkowitym zamknięciu odcinka ul. Kolistej pod wiaduktem ul. Pszczyńskiej.

- Aby ułożyć na nowobudowanym obiekcie inżynierskim belki prefabrykowane ustroju nośnego konieczne będzie zamkniecie odcinka ul. Kolistej pod wiaduktem ul. Pszczyńskiej – zapowiada Tomasz Kawalec, kierownik budowy z firmy NDI.


W konsekwencji zamknięcia odcinka ul. Kolistej nastąpi czasowa modyfikacja przebiegu tras linii autobusowych 30, 72, 223, 292, 672N, 689 ,695 i 920. Wprowadzone zostaną także objazdy wzdłuż DK 86 z zawracaniem dla samochodów osobowych na skrzyżowaniu z ul. Górniczego Stanu, a dla pojazdów ciężarowych dopiero w Murckach.

– Zdajemy sobie sprawę, że przy tak dużych inwestycjach drogowych wprowadzenie czasowych zmian będzie wiązało się z przejściowymi niedogodnościami – ale jest to niezbędne, żeby docelowo odczuć zasadniczą poprawę sytuacji. Zamknięcie odcinka ul. Kolistej będzie obowiązywać od 24 lutego, natomiast z uwagi na zakres zmian sygnalizujemy je już dzisiaj. Szczegóły zaraz po ich zatwierdzeniu oczywiście przekażemy mieszkańcom i mediom – wyjaśnia Ewa Lipka.


Przypomnijmy, że cała inwestycja składa się z dwóch zasadniczych części.

- Pierwsza z nich to budowa nowego bezkolizyjnego węzła dwóch dróg krajowych - ul. Pszczyńskiej (DK86) i ul. 73 Pułku Piechoty (DK81) oraz rozbudowa ulicy Pszczyńskiej (DK86) od autostrady A4 do ul. Górniczego Stanu. Usprawnione zatem zostanie skomunikowanie ponadlokalne obszaru południowej części aglomeracji katowickiej z jej strefą centralną oraz miejskiego obszaru południowo-wschodniej części Katowic, w zakresie połączenia z drogami krajowymi oraz centrum miasta. Druga część obejmuje rozbudowę istniejącego dziś węzła drogowego ulicy Pszczyńskiej (DK 86) z ulicami 73 Pułku Piechoty, Karolinki, Kolistą, obsługującego ruch lokalny – wylicza Bogusław Lowak, naczelnik Wydziału Transportu Urzędu Miasta Katowice.


Finał prac związanych z przebudową węzła drogowego będzie miał miejsce w pierwszej połowie 2021 roku.

fot. UM w Katowicach

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search