Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Przebudowa stanicy żeglarskiej nad stawem Morawa w Katowicach. Inwestycja coraz bliżej

Previous Next

Chciałoby się krzyknąć „Ahoj przygodo!”. Dlaczego? Urząd Miasta Katowice podpisał umowę z firmą ANNA-BUD Sp. z o.o. na wykonanie przebudowy stanicy żeglarskiej znajdującej się nad największym katowickim stawem – Morawą. Plany zakładają, że będzie gotowa już w połowie 2022 roku!

Stanica żeglarska od lat prężnie działa dzięki 10 Harcerskiej Drużynie Żeglarskiej im. gen. Mariusza Zaruskiego. Korzystają z niej również chętnie mieszkańcy Katowic. Tym bardziej ta inwestycja cieszy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już w połowie 2022 roku będziemy mogli korzystać z nowoczesnej stanicy żeglarskiej. Koszt inwestycji to ok. 5,2 mln zł.

By harcerze i mieszkańcy Katowic mogli w pełni korzystać z potencjału tego miejsca, potrzebna jest nowoczesna infrastruktura. Dlatego stary obiekt zostanie rozebrany. Nowy budynek będzie miał trzy kondygnacje i znajdą się w nim: hangar na łodzie, szkutnia, żaglownia, magazyn oraz cztery sale spotkań dla harcerzy i zuchów. Obiekt pomieści także wielofunkcyjną salę z zapleczem kuchennym, toalety i natryski – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Teren przy południowym brzegu ma zmienić się nie do poznania. Nabrzeże będzie całkowicie przystosowane do wodowania jednostek pływających. Jak zakładają plany, powstaną tutaj m.in. keja i pomost dla żeglarzy, przebieralnia i natryski plażowe. Ponadto stanica żeglarska ma zostać przystosowana do osób niepełnosprawnych.

W ramach inwestycji zostanie także uporządkowana zieleń, będą wykonane alejki dla pieszych. W planach jest również zamontowanie nowego oświetlenia.

Dolinę Pięciu Stawów czeka ogromna metamorfoza

Nowa Stanica żeglarska to tylko przedsmak zmian, jakie czekają nas w Dolinie Pięciu Stawów. Miasto zapowiada, że warta 50 milionów złotych rewitalizacja Doliny Pięciu Stawów będzie największym zielonym projektem w historii Katowic.
W planach jest wykonanie połączenia wodnego między stawami Morawa i Borki, dróg rowerowych, kąpielisk wraz zapleczem, 500-metrowej promenady, monitoringu i pomostów wędkarskich.

Prace w terenie mają wystartować z początkiem 2023 roku. Obecnie jednak trwa na razie przetarg na wykonanie usług projektowych dla tego zadania. Zgłosiło się do niego pięć firm. Po rozstrzygnięciu przetargu umowa z wybraną firmą powinna być podpisana w drugim kwartale tego roku. Wykonawca będzie mieć 14 miesięcy na sporządzenie dokumentacji. Kolejnym krokiem będzie przetarg na realizację inwestycji. Prace w terenie wystartują z początkiem 2023 roku.

Dolina 5 Stawów ma duży potencjał, by stać się miejscem na miarę cieszącej się wielką popularnością Doliny Trzech Stawów. Chcemy, by mieszkańcy Katowic mogli aktywnie spędzać czas wolny nad wodą wśród zieleni. Koncepcja przemiany tego miejsca jest wynikiem konsultacji społecznych. Katowiczanie uznali, że cały obszar powinien pełnić funkcje wypoczynkową, rekreacyjno-sportową i ekologiczną. Wśród największych atutów tego miejsca wskazywano bogactwo przyrody, czystą wodę w stawach, ciszę oraz możliwość kąpieli – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Duża matamorfoza czeka staw Borki. Powstaną tu m.in. plaże rekreacyjne i molo prowadzące do wyspy, toalety, natryski, boisko do siatkówki i krąg grillowy. Zainstalowany będzie tam także monitoring i nowe oświetlenie. Borki zostaną połączone z Morawą kanałem, dzięki czemu będziemy mogli podróżować kajakami i łódkami po większym terenie.

Na północnym brzegu Morawy powstanie plaża, boisko do siatkówki, toalety i natryski. Wzdłuż wschodniego brzegu powstanie drewniana promenada spacerowa.

Trzy stawy Hubertus natomiast będą miały bardziej „dziki” charakter – zostaną oczyszczone z szuwarów i połączone wąskimi kanałami. Pojawią się tam pomosty wędkarskie oraz ścieżka edukacyjna.
Okolice stawów Morawa, Borki oraz trzech Hubertusów znajdujących się na terenie katowickich dzielnic Szopienic i Burowca tworzą urokliwy, zajmujący 157 hektarów kompleks przyrodniczo-krajobrazowy, z czego powierzchnia samych zbiorników wodnych wynosi 91 hektarów – czyli tyle, co 127 pełnowymiarowych boisk piłkarskich.

mat. prasowe/fot. Daniel Kleser, fot. M. Malina

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search