Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Przebudowa ulicy Bocheńskiego. Miasto czeka na projekty

Władze Katowic ogłosiły zamówienie na projekt przedłużenia przelotowej ulicy Bocheńskiego. Opinie mieszkańców są podzielone.

Zachodnia obwodnica Katowic

Miasto zamierza przedłużyć ulicę Bocheńskiego aż do okolic ulic: Hadyny, Kijowskiej oraz Wybickiego (Ligota–Panewniki). Nowy fragment infrastruktury miałby wtedy 1,8 km. Głównym powodem inwestycji jest uregulowanie płynności ruchu w tej okolicy.

- Przedłużenie ulicy Bocheńskiego pozwoli odciążyć z ruchu samochodowego drogę krajową nr 81, która przez mieszkańców jest dzisiaj głównie wykorzystywana w dojeździe do autostrady A4 czy też do drogowej trasy średnicowej – tłumaczy Ewa Lipka rzeczniczka katowickiego urzędu miasta.

Zamówienie na koncepcję nowego fragmentu drogi zostało opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej. 13 lipca władze miasta poinformowały, że otrzymały cztery oferty, których wartość waha się od 219 tysięcy do 612 tysięcy złotych. Przyszli wykonawcy w swoich planach muszą uwzględnić nie tylko samą jezdnię. Projekty mają zawierać także plany: dwupoziomowego przekroczenia linii kolejowej, chodnika, pasa dla rowerów, odwodnienia oraz oświetlenia trasy. Termin prezentacji wstępnego wariantu to 18 września. Ostateczne wersje projektów władze miasta poznają 30 października.

Kontrowersje wokół projektu

Wielu mieszkańcom podoba się pomysł nowej inwestycji, która ma się stać zachodnia obwodnicą miasta. Mimo tego, wśród katowiczan słychać też mniej entuzjastyczne opinie. Jak to często bywa przy budowie nowej infrastruktury drogowej, sprzeciw wznoszą ekolodzy.

- Patrząc tylko na korki, które zdarzają się na drogach w kierunku dzielnic południowych, taka trasa wydaje się bardzo potrzebna. Z drugiej strony, docierają do mnie również głosy mieszkańców tych okolic - mówi radny Katowic Patryk Białas ze stowarzyszenia „Bo Miasto”. - Pytają oni, dlaczego tę drogę, o której mówi się już od bardzo wielu lat, chce się prowadzić przez tereny leśne. Zieleń w mieście jest na wagę złota.

Pomysł budowy nowego odcinka poruszany był w katowickich dyskusjach społecznych już od dłuższego czasu. Prezydent miasta Marcin Krupa uwzględnił go w swoim programie podczas ostatnich wyborów samorządowych.

fot. Pixbay

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2018 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search