Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Przy ul. Milowickiej powstanie nowa hala hermetyzacji MPGK

Hala

Przy ulicy Milowickiej w Katowicach powstanie hala hermetyzacji w zakładzie Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej.

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Katowicach otrzymało pozytywną decyzję środowiskową i lokalizacyjnej w sprawie planowanej inwestycji. Następnie, z pewnym opóźnieniem spowodowanym koronawirusem, udało się ogłosić przetarg na generalnego wykonawcę inwestycji.

– Ogłosiliśmy przetarg, gdy tylko warunki odrobinę się unormowały i teraz czekamy na oferty potencjalnych wykonawców obiektu. Koronawirus bez wątpienia wpłynie na harmonogram naszej inwestycji, ale będziemy działać najszybciej jak to możliwe w tej sytuacji – podkreśla Robert Potucha, wiceprezes MPGK w Katowicach.

Potencjalni wykonawcy mają czas na składanie swoich ofert do 21 maja. Z kolei prace budowalne powinny ruszyć jeszcze w tym roku. Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 18 mln złotych, a obejmie ona powierzchnię ponad 5000 m2.

Jak wskazuje katowicki magistrat, w mającej powstać hali będzie następowała hermetyzacja procesu dojrzewania tzw. stabilizatu, czyli frakcji biodegradowalnej uzyskanej ze zmieszanych odpadów komunalnych.

- Z kolei stabilizat po intensywnym procesie pryzmowany dotychczas na zewnątrz, będzie poddawany procesowi dojrzewania w 10 żelbetowych, zamykanych komorach. Każda zostanie wyposażona w oddzielny wentylator napowietrzający, przyspieszający ten etap. Planowana inwestycja obejmie także instalację przesiewania odpadów oraz systemy oczyszczania powietrza procesowego i odcieków. Z istniejącą infrastrukturą MPGK skomunikowana będzie także hermetycznym łącznikiem – wyjaśnia Ewa Lipca, rzecznik prasowy katowickiego magistratu.

Należy dodać, że wspomniana hala to kolejny etap procesu dostosowywania zakładu do nowych wymogów środowiskowych, modernizacji i częściowej hermetyzacji zakładu, na które w latach 2012-2018 przeznaczono 120 mln zł.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search