Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Pszczoły i pociągi, czyli o nowym pomyśle Kolei Śląskich

Pszczelarze Z Kolei Slaskich

Górnośląska spółka postanowiła włączyć się do proekologicznej akcji, która podbija już niemal całą Europę. Koleje Śląskie zakładają nowe pasieki dla miejskich pszczół.

Pszczoły w wielkim mieście

Odkąd nastała moda na ekologię, każde miasto stara się udowodnić swoim mieszkańcom, jak dużo zrobiło w dziedzinie ekologii. To już nawet nie trend, ale powinność. Każda aglomeracja musi podejmować jakieś nowe akcje, happeningi czy inwestycje, żeby nie wypaść na zacofaną na tle sąsiadów. Trzeba przyznać, że w swoich działaniach gminy rozwijają się nie tylko pod względem ekologii, ale także kreatywności. Bo kto jeszcze kilka lat temu pomyślałby, że miasto takie jak Katowice może zasłynąć z... miodu?

Niedawno pisaliśmy o ulach ustawionych na obiekcie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz na dachach katowickich basenów. W lipcu odbyły się tam pierwsze zbiory miodu, który nie dość, że jest pyszny, to jeszcze zdrowszy od tego ze wsi. Podobna pszczela infrastruktura zagościła między innymi na budynkach Uniwersytetu Ekonomicznego, Muzeum Śląskiego oraz Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Niedawno do projektu przystąpiły także Koleje Śląskie.

Ule w Kolejach Śląskich

Wszystkich, którzy oczyma wyobraźni widzą już pasieki zamontowane na dachach pociągu czy pszczoły podróżujące w przedziałach razem z pasażerami, musimy rozczarować. Taka forma byłaby niestety niewykonalna. Natomiast jak najbardziej możliwe i jak najbardziej ekologiczne są ostatnie działania Kolei Śląskich. Na obszarze bazy kolejowej przy ulicy Raciborskiej 58 stanęły cztery ule. Nowe zakwaterowanie może tam znaleźć aż... 20 tysięcy owadów.

- Wspierajmy naszych małych przyjaciół, od których tak wiele zależy i stwarzajmy im dogodne warunki - mówi prezes spółki Koleje Śląskie Aleksander Drzewiecki.

W realizacji pszczelego projektu pomagali także studenci. Do akcji Kolei Śląskich włączyli się młodzi artyści z Polski, Stanów Zjednoczonych, Niemiec oraz Serbii w ramach projektu „Nature is my Homeland”.

Nową pasiekę pomalowano w barwy spółki: żółty, zielony, niebieski i czarny. Kolorowa pasieka ma być nie tylko reklamą Kolei. Ma również zwracać uwagę na to, że każda firma, nawet ta nie związana z ekologią, może wnieść swój wkład do wspólnej pracy na rzecz klimatu. Pomysłodawcy akcji zapewniają, że pszczoły będą regularnie doglądane, a cały teren zostanie objęty monitoringiem. Obok powstanie łąka kwietna, żeby katowickie owady miały zapewnione bezpieczne miejsce, gdzie znajdą pożywienie. Już od trzech lat w podobne łąki zamieniane są miejskie trawniki. Przyczyniają się one do polepszania stanu gleby i powietrza.

Nie tylko korporacje

- Pamiętajmy, że każdy z nas może wesprzeć środowisko i dołożyć swoją cegiełkę do tego, żeby powietrze w naszym regionie było jeszcze czystsze - podkreśla Aleksander Drzewiecki. - W jaki sposób? Chociażby wybierając podróż w pociągu Kolei Śląskich zamiast własnym samochodem, do czego szczerze zachęcam - dodaje Prezes Kolei Śląskich.

Z pewnością jazda pociągiem przyczyni się do wspierania bardziej ekologicznego transportu. Kolej generuje do 95% mniej CO2 niż transport samochodowy. Pozwala także uniknąć innych, dobrze znanym katowiczanom, źródeł stresu. Wsiadając do pociągu nie musimy już martwić się korkami na drodze, czy desperacko poszukiwać miejsca parkingowego. Podróż koleją może także stanowić po prostu ciekawą przygodę, zwłaszcza kiedy zabieramy z sobą najmłodszych pasażerów.

fot. Koleje Śląskie

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search