Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Realna pomoc dla przedsiębiorców. Katowicki Pakiet Przedsiębiorcy 2.0

Mariacka

Sytuacja jest delikatnie mówiąc nieciekawa. Przez epidemię Covid wielu przedsiębiorców nie ma lekko. Dlatego miasto wdraża pakiet pomocy dla gastronomii, branży fitness i parków rozrywki.

Pomoc, którą oferuje miasto to Katowicki Pakiet Przedsiębiorcy 2.0. Będzie polegać na zwolnieniu z czynszu najmu w miejskich lokalach użytkowych, zwolnieniu z czynszów dzierżawnych oraz możliwości zwolnienia z podatku od nieruchomości. Ponadto będzie można skorzystać z 50% obniżki za wywóz i odbiór odpadów.

- Epidemia koronawirusa sprawiła, że wielu przedsiębiorców znalazło się w krytycznej sytuacji. Mieszkańcy prowadzący biznesy w branżach fitness czy też restauracyjnej podkreślają, że ich dochody z dnia na dzień spadły niemal do zera. Prowadzenie sprzedaży posiłków na wynos, czy prowadzenia treningów online nie ma szans zrekompensować przedsiębiorcom w odczuwalny sposób ponoszonych strat – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic - W Katowicach mamy ponad 28 tysięcy mikroprzedsiębiorstw zatrudniających do 9 osób. To między innymi dzięki tym firmom Katowice tak prężnie rozwijały się w ostatnich latach. Dlatego mając na uwadze aktualną sytuację podjąłem decyzję o wdrożeniu na miesiąc Katowickiego Pakietu Przedsiębiorcy 2.0 dla podmiotów gastronomicznych i restauracyjnych, fitness i zdrowia fizycznego oraz parków rozrywki – dodaje. 

Katowicki Pakiet Przedsiębiorcy 2.0. skałda się z czterech filarów. Z pierwszych dwóch mogą korzystać przedsiębiorcy, którzy są najemcami lub dzierżawcami miejskich lokali i gruntów. Przepisy prawa nie pozwalają w tym zakresie udzielić pomocy podmiotom prowadzącym działalność w lokalach prywatnych. Dwa kolejne filary adresowane są już do wszystkich przedsiębiorców z branż gastronomii, zdrowia fizycznego i parków rozrywki i dotyczą podatków od nieruchomości i wywozu odpadów.

Celem Katowickiego Pakietu Przedsiębiorcy 2.0 jest przede wszystkim utrzymanie miejsc pracy i przetrwanie firm – mówi prezydent Marcin Krupa. - Pandemia kiedyś się skończy i znów zaczniemy chodzić masowo do restauracji, na siłownie czy różne zajęcia sportowe. Dlatego chcemy pomóc katowickim przedsiębiorcom tym trudnym dla nich czasie - dodaje. 

Katowicki Pakiet Przedsiębiorczości opiera się na kilku regulacjach prawnych i wymaga podjęcia różnych działań. Aby skorzystać z konkretnej pomocy oferowanej w ramach Katowickiego Pakietu Przedsiębiorcy 2.0 należy złożyć do Urzędu Miasta Katowice odpowiednie wnioski.

- Będą one maksymalnie uproszczone, w ramach obowiązujących przepisów prawa, by każdy przedsiębiorca mógł szybko ubiegać się o pomoc – zapowiada mówi Mariusz Jankowski, naczelnik Wydziału Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Katowice - Będziemy bazować na oświadczeniach, które będą składane pod rygorem odpowiedzialności karno-skarbowej. Chciałbym też podkreślić, że zdajemy sobie sprawę, iż proponowany Program nie załatwi wszystkich problemów, jednakże deklarujemy jego sprawną realizację tak aby realna pomoc jak najszybciej trafiła do zainteresowanych. Informacje o uruchomieniu Katowickiego Pakietu Przedsiębiorcy 2.0 będziemy także rozsyłać do podmiotów potencjalnie nim zainteresowanych, tak, by możliwie szybko mogli oni dopełnić niezbędnych formalności – dodaje.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search