Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Ślonsko godka na uniwersytecie. Zapisy na studia już ruszyły

Previous Next

Uniwersytet Ślaski w Katowicach w porozumieniu z władzami województwa ogłasza kolejny nabór na Podyplomowe Studia z Wiedzy o Regionie. Kto może z nich skorzystać?

Studia o Śląsku

Kurs przygotowany został głównie z myślą o pedagogach, którzy uczą przedmiotów takich jak dziedzictwo kulturowe czy historia regionu. W trakcie zajęć uczestnicy poznają zagadnienia związane między innymi ze śląską gwarą, geografią, historią, czy sztuką. Jak tłumaczą przedstawicie uczelni, na studia zapisać się może każdy zainteresowany naszym województwem chętny. Trzeba się jednak szybko decydować. Ostateczna data złożenia dokumentów mija 20 września. 

Podyplomowe Studia z Wiedzy o Regionie podkreślają wagę edukacji regionalnej, dają możliwość pogłębiania wiedzy o wszystkich częściach Śląska funkcjonujących w województwie śląskim, o Zagłębiu, Żywiecczyźnie, Ziemi Częstochowskiej, o regionalnych tradycjach i obyczajach - mówią współorganizatorzy programu. - Oferta studiów realizowana jest w części w terenie – słuchacze mają możliwość zwiedzenia najciekawszych miejsc na Śląsku, biorą udział w warsztatach praktycznych, prelekcjach, spotkaniach z ludźmi działającymi na rzecz krzewienia śląskiej kultury - zachęcają.

Cena kursu to 4 tysiące złotych. Ten koszt można jednak rozłożyć pomiędzy Samorząd Województwa Śląskiego, organ prowadzący szkołę i samego nauczyciela. W tym celu należy zwrócić się z prośba o dofinansowanie do konkretnego urzędu gminy. Do tej pory ze wsparcia skorzystało siedemdziesięciu pedagogów. 

Bez wychodzenia z domu

Aktualnie coraz więcej akademii i uniwersytetów decyduje się na niestacjonarne prowadzenie zajęć w ramach semestru zimowego. Tak będzie również w przypadku studiów podyplomowych. Przyszli kursanci powinni się przygotować na możliwość nauki zdalnej. Dotyczy to zarówno wykładów, jak i zajęć, które w poprzednich latach odbywały się w postaci wycieczek. 

Profesor Jolanta Tambor z Wydziału Filologii Uniwersytetu Śląskiego podkreśla, że ważnym celem projektu jest odpowiednie przygotowanie nauczycieli, którzy w swojej placówce zajmują się edukacją regionalną. Jak mówią prowadzący kurs, chcą, by pedagodzy czerpali swoją wiedzę nie tylko z przewodników, ale przede wszystkim ze spotkań ze specjalistami i empirycznego zetknięcia ze śląską kulturą i tradycją.

- Program obejmuje nie tylko zagadnienia teoretyczne, ale też praktyczne i zajęcia terenowe. Słuchacze mają możliwość zwiedzenia najciekawszych miejsc na Śląsku, biorą udział w warsztatach praktycznych, prelekcjach, spotkaniach z ludźmi działającymi na rzecz krzewienia śląskiej kultury - czytamy w ofercie studiów. 

fot. Podyplomowe Studia z Wiedzy o Regionie

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search