Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Wsiądź na rower i kręć charytatywne kilometry – „Rower pomaga” w Katowicach

rowerpomaga2020.jpg

Trwa VI edycja akcji charytatywnej, która za przejechane kilometry na rowerze funduje potrzebującym dzieciom rowery. Dołącz do akcji.

Rower za milion km

Od 2015 roku Fundacja Ekologiczna Arka organizuje akcję Rower pomaga, która łączy w sobie dwie najważniejsze wartości – ekologiczny styl życia i niesienie pomocy. Pierwsza edycja przyciągnęła ok 3000 osób, którzy wspólnie przejechali 120 000 km. Rozdano wówczas 24 rowery i ograniczono emisję dwutlenku węgla o ponad 30 000 kg. Odbyło się także ponad 50 akcji lokalnych, a w mediach ukazało się blisko 200 informacji. Kolejne edycje cieszyły się coraz to większym powodzeniem. W 2016 roku w akcji wzięło udział ponad 27 tys. osób, a liczba przejechanych wspólnie km przekroczyła 1 mln. 2018 roku przyniósł kolejny rekord – 50 mln przejechanych km.

Jedną z idei przewodnich przedsięwzięcia jest propagowanie zdrowego stylu życia. Jazda na rowerze to idealny sposób na stres, przytłaczające nas problemy – dostarcza dużą dawkę endorfin. Pomaga również uporać się z nadwagą – w łatwy sposób gubimy zbędne kilogramy. Wybieranie roweru jako głównego środka transportu jest o wiele bardziej ekologiczną formą niż np. samochód. Drugą z najważniejszych kwestii akcji jest pomaganie. By jeszcze bardziej zmotywować uczestników akcji, ustalono, że za każdy przejechany 1 mln km, zostanie przekazany 1 rower dla dzieci z domów dziecka, placówek opiekuńczych czy instytucji społecznych.

Ogólnopolska rywalizacja

Do akcji może przyłączyć się każde, znajdujące się na terenie Polski. W ubiegłym roku katowiccy rowerzyści wykręcili aż 1 372 105 km, zdobywając tym samym tytuł „Rowerowej stolicy Polski” dla miasta Katowice. Co roku, prezydent Marcin Krupa, zachęca wszystkich mieszkańców do licznego udziału w akcji „Rower pomaga” i rejestrowania swoich wyników. Przejechane kilometry można wpisać na stronie TUTAJ, lub za pośrednictwem aplikacji Endomondo, na której znajduję się cel główny ROWER POMAGA 2020.

Wykręć kilometry dla Ukrainy

- To niesamowite że niewielkiej organizacji z Bielska-Białej udaje się już 6 rok z rzędu przygotować tak ogromne działanie ekologiczno – społeczne. A w tym roku mamy także międzynarodową edycję akcji, w której jeździmy dla dzieci/sierot wojny na Ukrainie. W akcji Bikehelps.org już bierze udział ponad 7500 tysiąca rowerzystów na całym świecie - podsumowuje Wojciech Owczarz z Fundacji Arka.

Organizatorem akcji „Rower pomaga” i międzynarodowej Bikehelps.org jest Fundacja Ekologiczna Arka, którą założył w 2005 roku Wojciech Owczarz. Fundacja łączy ekologię z działaniami społecznymi.  Akcję „Rower Pomaga” wspierają: Grupa Kęty, Miasto Bielsko-Biała, Miasto Katowice, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach oraz liczne gminy partnerskie.

fot. UM Katowice

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search