Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Rozpoczął się kolejny etap prac przy budowie Centrum Przesiadkowego Brynów w Katowicach

Centrum Przesiadkowe Brynow

Centrum Przesiadkowe Brynów powstaje w rejonie brynowskiej pętli tramwajowej, ale budowa zakłada także remont nawierzchni w ciągu ul. Kościuszki. Wykonawca rozpoczął właśnie prace, które wiążą się z utrudnieniami dla kierowców.

- Konieczne jest wprowadzenie czasowej organizacji ruchu polegające na zawężenie do jednego pasa w każdym kierunku jazdy ul. Kościuszki. Najpierw w kierunku centrum Katowic, następnie od 20 lipca w kierunku Mikołowa – mówi Ewa Lipka, rzeczniczka prasowy katowickiego urzędu miasta.

W trakcie pierwszego etapu prac na ul. Kościuszki zamknięty zostanie pas jezdni w kierunku centrum Katowic sąsiadujący z parkingiem wielopoziomowym. Ruch został przełożony na jezdnię w kierunku Mikołowa, gdzie samochody poruszają się w obie strony. Drugi etap prac rozpocznie się 20 lipca i – zgodnie z planem – ma się zakończyć do 3 sierpnia.

– Wtedy wprowadzimy zamknięcie dla ruchu pojazdów jezdni ulicy Kościuszki w kierunku Mikołowa. W trakcie wykonywania robót w tym etapie zapewniony zostanie przejazd po remontowanym odcinku jezdni w kierunku Mikołowa, dla pojazdów wyjeżdżających ze stacji paliw, galerii Libero oraz z ul. Kłodnickiej – zaznacza Artur Stelmach, kierownik budowy z firmy Warbud.

Po wykonaniu remontu nawierzchni ruch na ul. Kościuszki zostanie przywrócony do stanu sprzed rozpoczęcia inwestycji. Zamknięty pozostanie jedynie zjazd z ul. Kościuszki w ul. Jankego, w kierunku skrzyżowania z ul. Rzepakową.

Budowa centrum przesiadkowego w Brynowie to jeden z elementów „Katowickiego Systemu Zintegrowanych Węzłów Przesiadkowych”.

- Zrealizowanie zaplanowanych działań, w perspektywie najbliższych kilku lat, przyniesie odczuwalną poprawę jakości życia poprzez możliwość bezpiecznego i sprawnego przemieszczania się po mieście z wykorzystaniem różnych rodzajów transportu, wzajemnie zintegrowanych i tworzących jednolity, zrównoważony system. W Katowicach kładziemy nacisk na tzw. transport zrównoważony, którego zasadą jest dbanie o interesy wszystkich uczestników ruchu - pieszych, rowerzystów, osób korzystających z komunikacji publicznej i kierowców – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Centrum przesiadkowe w Brynowie powstaje w rejonie istniejącej dziś pętli tramwajowej. Koszt inwestycji to 80 mln zł, a wykonawcą jest firma WARBUD SA w partnerstwie z Przedsiębiorstwem STOR Sp. z o.o. Zakończenie prac zaplanowano na trzeci kwartał tego roku. Centrum tworzyć będą m.in. trzykondygnacyjny parking dla samochodów, parking dla rowerów, przystanki i zadaszone perony oraz poczekalnia dla pasażerów.

W Katowicach uruchomiono już pierwsze centrum przesiadkowe w Ligocie, a kolejne dwa budowane są w Zawodziu oraz przy ul. Sądowej.

fot. UM Katowice

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search