Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Rusza Katowicka Karta Mieszkańca. Gdzie można skorzystać ze zniżek?

2

Od dziś zaczyna obowiązywać długo oczekiwana Katowicka Karta Mieszkańca. Jej posiadacze mogą cieszyć się tańszymi biletami w instytucjach kulturalnych, rozrywkowych oraz sportowych, a także mniejszymi opłatami za parkingi. 

Ulgi dla katowiczan 

Jej temat poruszany był już od dawna i stanowił jedną z obietnic wyborczych prezydenta Marcina Krupy. Po rozwiązaniu problemów dotyczących zakwestionowania projektu przez wojewodę, katowiczanie mogą w końcu składać wnioski o przyznanie karty. Co prawda, miało to nastąpić już w pierwszych dniach września, ale ostatecznie do uchwalenia projektu potrzebna była wczorajsza nadzwyczajna sesja rady miasta, o której pisaliśmy w osobnym artykule.

Tak naprawdę, by otrzymać Katowicką Kartę Mieszkańca nie trzeba nawet wychodzić z domu. Dokument dostępny jest w trzech wersjach: mobilnej aplikacji, karty wirtualnej (przypisanej do karty płatniczej) oraz w formie plastikowej. Wystarczy zaopatrzyć się w jedną z nich, by korzystać z przyznanych benefitów. Jednak, jak zapewniają twórcy programu, istnieje możliwość posiadania wszystkich trzech rodzajów i używania ich naprzemiennie. 

Zamiarem pomysłodawców projektu stało się przyznanie specjalnych ulg dla osób zameldowanych lub płacą podatki w Katowicach. Ma również zachęcić do tych działań wszystkich tych, który nie są w ten sposób związani ze stolicą Śląska. 

Głównym celem Katowickiej Karty Mieszkańca jest premiowanie osób, które są zameldowane w Katowicach i właśnie tutaj odprowadzają podatki. Dzięki tym pieniądzom budujemy m.in. nowe baseny, place zabaw, utrzymujemy zieleń czy też organizujemy szereg wydarzeń kulturalnych i sportowych. Dlatego właśnie mieszkańcy Katowic muszą być traktowani w naszym mieście priorytetowo – tłumaczy prezydent Marcin Krupa. - Katowicka Karta Mieszkańca ma w pierwszej kolejności umożliwiać mieszkańcom Katowic korzystanie ze zniżek na usługi instytucji kultury, sportu i rekreacji - dodaje. 

Gdzie będzie taniej?

Lista ulg dla posiadaczy Karty jest długa, a ma być jeszcze większa. Władze miasta planują zaprosić do współpracy także prywatnych przedsiębiorców. Plany na przyszłość wyglądają bardzo obiecująco. Na razie jednak zniżki obowiązują w instytucjach oraz w ramach imprez organizowanych przez miasto.

- Wiemy, że udział w projekcie wstępnie zadeklarowały już sklepy z wielu dzielnic naszego miasta, punkty usługowe, fryzjerzy, salony kosmetyczne oraz kawiarnie i restauracje. Zakładamy, że możemy liczyć na udział kilkuset podmiotów od początku przyszłego roku – opowiada Maciej Stachura, naczelnik wydziału komunikacji społecznej Urzędu Miasta Katowice.

Już dziś tańsze bilety oferują: kompleksy basenowe w Brynowie i Burowcu, Muzeum Historii Katowic, Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum”, Galeria Sztuki Współczesnej BWA. Dzięki Karcie otrzymamy zniżkę na wejściówki na OFF Festival, Tauron Nowa Muzyka, Rawa Blues Festival czy wydarzenia współorganizowane z Teatrem Korez. Dodatkowo, dokument będzie pełnił funkcję karty bibliotecznej w MBP w Katowicach. Pomysłodawcy projektu zapowiadają, że szykują się także zniżki za postój w poszczególnych częściach miasta, w tym przy Strefie Kultury, gdzie od października zostaną wprowadzone opłaty. 

W fotelu lub w Urzędzie 

Jak już wspomnieliśmy, żeby otrzymać kartę, nie trzeba nawet wychodzić z mieszkania - wystarczy zalogować się przez Internet. Dotyczy to jednak tylko aplikacji. By uzyskać dokumenty w innej formie, musimy już udać się do Biura Obsługi Klienta KKM (ul. Pocztowa 5). Potrzebny wniosek możemy wypełnić odpowiednio wcześniej. Jego wzór oraz wszystkie szczegółowe informacje znajdziemy na stronie Urzędu Miasta w Katowicach. 

fot. Katowicka Karta Mieszkańca

 

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search