Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Rusza kolejna edycja „Mieszkania za remont”

Mieszkania W Katowicach

Czy żeby mieszkać w centrum Katowic zawsze trzeba wydawać pokaźne sumy pieniędzy? Niekoniecznie. Wiedzą o tym osoby, które wzięły udział w mieszkaniowym projekcie miasta.

Remont zamiast wysokiego najmu

Od 31 sierpnia do 18 września tego roku można składać wnioski o dołączenie do akcji „Mieszkanie za remont”. Program umożliwia wynajem lokali w Katowicach po bardzo korzystnych cenach. Jest jeden istotny warunek: pomieszczenia trzeba samemu wyremontować.

- To doskonała okazja na znalezienie swego lokum dla osób, które nie chcą brać kredytów na kupno mieszkania, ani płacić wysokiego odstępnego za wynajem na rynku komercyjnym - opowiada Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Program jest bardzo ważny z punktu widzenia miasta, bo pozwala sukcesywnie zmniejszać liczbę pustostanów - dodaje.

Dodatkową korzyścią dla samorządu jest także fakt, że nowe osoby wprowadzające się do mieszkań często decydują się na pozostanie w Katowicach. Tutaj się meldują i odprowadzają podatki, co wspomaga budżet miasta.

Wymogi aplikacji

W ramach obecnej edycji organizatorzy przygotowali aż 60 lokali. Mieszkania znajdują w różnych częściach Katowic: w Śródmieściu (ul. Mariacka, Plebiscytowa, Francuska, Dąbrowskiego, Kilińskiego, Kościuszki, Wita Stwosza), na Koszutce (al. Korfantego, Broniewskiego, Wyszyńskiego), Ligocie (ul. Koszalińska, Franciszkańska, Piotrowicka) oraz Szopienicach (ul. Zamenhofa, Wiosny Ludów, Kantorówny). Jak mówią urzędnicy, zainteresowanie programem jest bardzo duże i z roku na rok wzrasta.

- Do tej pory w ten sposób ponad 350 miejsc znalazło swoich najemców, a w ostatnich edycjach liczba osób aplikujących była kilkunastokrotnie wyższa niż dostępnych mieszkań - mówi Maciej Stachura, naczelnik wydziału komunikacji społecznej Urzędu Miasta Katowice. - W bieżącej edycji programu mamy do wyboru 60 lokali o powierzchni od 17 do 77 m2 - dopowiada.

Cena wynajmu jest naprawdę atrakcyjna: waha się od 3,25 zł do 6,08 zł za metr kwadratowy. Oczywiście, uzależniona jest od lokalizacji oraz standardu pomieszczeń. Mieszkania można zwiedzić osobiście po ustaleniu terminu z Oddziałem Eksploatacji Budynków Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach. Zainteresowani mają na to czas do 28 sierpnia. Jakie wymogi trzeba spełnić, żeby wziąć udział w akcji?

  • Nie można być jednocześnie posiadaczem innego mieszkania.
  • Należy spełnić kryterium miesięcznego dochodu na jedną osobę: dla gospodarstwa jednoosobowego: 1800 zł - 4800 zł, dla gospodarstwa wieloosobowego: 1200 zł - 3120 zł.
  • Trzeba być wolnym od zaległości z tytułu najmu.

Ze względu na ogromne zainteresowanie akcją, organizatorzy wprowadzają dodatkowo skalę punktów, by klucze do mieszkań trafiły do rąk najbardziej potrzebujących lokatorów.

- Tworząc punktację, pod uwagę bierzemy między innymi: aktualną powierzchnię mieszkalną w przeliczeniu na jedną osobę, liczbę ludzi zamieszkujących dany lokal, orzeczenie o niepełnosprawności, kwestię posiadania dzieci, czy bezdomności - tłumaczy Maciej Stachura.

Warto dodać, że po pięciu latach wynajmujący będą mogli odkupić część kwater z ulgą o wysokości 60%. Dotyczy to pomieszczeń w budynkach, gdzie funkcjonują wspólnoty mieszkaniowe. Spis wszystkich lokali oraz szczegóły projektu można znaleźć tutaj.

fot. Urząd Miasta Katowice

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search