Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Rusza XV edycja programu „Mieszkanie za remont”

Remont

Dzięki programowi „Mieszkanie za remont” możemy wynająć w dobrej cenie mieszkania od miasta w zamian za przeprowadzenie remontu. Do tej pory w ten sposób 400 lokali znalazło swoich najemców.

Miasto Katowice udostępniło nową listę 40 lokali mieszkalnych przeznaczonych do oddania w najem po przeprowadzeniu remontu przez przyszłego najemcę W tej edycji programu mamy do wyboru 40 mieszkań o powierzchni od 17 m2 do blisko 80 m2. Cena najmu za 1 m2 waha się od 3,25 zł do 5,91 zł i jest uzależniona m.in. od lokalizacji, a także standardu mieszkania. W ubiegłym roku Katowice zmieniły kryteria programu zwiększając szanse osób samotnych, niepełnosprawnych, ale i punktując dodatkowo katowiczan.

„Mieszkanie za remont" to świetna okazja na znalezienie swego lokum dla osób, które nie chcą brać kredytów na kupno mieszkania, ani płacić wysokiego odstępnego za wynajem na rynku komercyjnym. Program jest bardzo ważny dla miasta, bo pozwala zaspokajać istotne potrzeby mieszkańców, jak również sukcesywnie zmniejszać liczbę pustostanów. Zdarzają się również przypadki, że osoby spoza Katowic otrzymując „mieszkanie za remont" meldują się w Katowicach i odprowadzają podatki w naszym mieście, a to bardzo ważne w czasie wyzwań demograficznych - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic

Lokale znajdują się w Śródmieściu, m.in. przy ul. Mariackiej, Kozielskiej, Warszawskiej, Mikołowskiej, Dąbrowskiego, Kopernika, Powstańców, Stefana Batorego, Żwirki i Wigury, Plebiscytowej, Kościuszki, ale też na Koszutce przy ul. Iłłakowiczówny), Ligocie przy ul. Koszalińska, Słupska, Panewnikach przy ul. Bronisławy, Panewnicka czy Szopienicach przy ul. Kantorówny, Wiosny Ludów.

Aby móc ubiegać się o mieszkanie za remont należy spełnić kilka warunków. Po pierwsze, nie można być właścicielem innego mieszkania. Po drugie – należy spełnić kryterium dochodowe. Przykładowo – dla gospodarstwa jednoosobowego to dochód mieszczący się w widełkach od 1800 zł do 4800 zł, a w przypadku gospodarstwa wieloosobowego dochód na jedną osobę musi się mieścić w przedziale od 1200 zł do 3120 zł. Trzecim warunkiem jest brak zaległości z tytułu najmu, bezumownego zajmowania lokalu lub roszczenia regresowego.

Jeżeli dana osoba spełnia wszystkie warunki formalne, a na jedno mieszkanie jest więcej chętnych, a tak z reguły jest, wtedy o pierwszeństwie w zawarciu umowy decydują punkty. Tworząc punktację pod uwagę bierzemy m.in.: aktualną powierzchnię mieszkalną w przeliczeniu na jedną osobę, liczbę osób zamieszkujących dany lokal, kwestię posiadania dzieci, orzeczenia o niepełnosprawności czy też kwestię bezdomności – podkreśla Katarzyna Betka, zastępca naczelnika wydziału budynków i dróg UM Katowice.

Więcej informacji na temat programu można znaleźć na stronie https://www.katowice.eu

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search