Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Ruszył Budżet Obywatelski. Katowiczanie mogą już oddawać głosy

Budzetobywatelski

Już od momentu zakończenia zbierania wniosków do tegorocznego Budżetu Obywatelskiego wiedzieliśmy, że będzie to rekordowa edycja. Potwierdziły to również kolejne etapy programu. Od dziś katowiczanie mogą głosować na najlepsze propozycje.

Co wybrać?

Urząd Miasta oficjalnie ogłosił, że można już oddawać głosy na projekty zgłoszone do VII edycji Budżetu Obywatelskiego. Jak mówią organizatorzy, każdy mieszkaniec może wziąć udział w akcji, niezależenie od tego, czy w Katowicach mieszka już kolejną dekadę, czy urodził się... wczoraj. Potrzebny jest tylko numer PESEL, ale to także nie stanowi ścisłego wymogu. Wszyscy zainteresowani, którzy nie zameldowali się w naszym mieście, mają prawo dopisać się do rejestru osób uprawnionych do udziału w głosowaniu w Stacjonarnym Punkcie Głosowania (Rynek 1). Dodatkowo dla osób niemogących wziąć udziału w internetowym konkursie przygotowano Mobilne Punkty Głosowania.

W tym roku katowiczanie będą się musieli naprawdę dobrze zastanowić, zanim wybiorą najlepsze ich zdaniem pomysły. Po wstępnej weryfikacji merytorycznej oraz procesie rozpatrywania odwołań na ostateczną listę trafiło "zaledwie" 319 wniosków!

Rozpoczęliśmy! Dokładnie o północy ruszyło głosowanie. Do tej pory w systemie odnotowaliśmy oddanie głosów przez 300 mieszkańców. Dodajmy, że pierwszy ważny głos został zapisany na zadania w jednostce pomocniczej Ligota-Panewniki - opowiadają organizatorzy. 

Jak głosować?

Wszystkie projekty zostały podzielone na dwie kategorie: inwestycje ogólnomiejskie oraz lokalne. W każdej z tych grup można przydzielić maksymalnie trzy punkty w dowolnej konfiguracji: po jednym punkcie dla trzech wniosków, dwa punkty dla jednego wniosku i jeden dla drugiego lub trzy punkty dla jednej propozycji. Łącznie uczestnik dysponuje sześcioma punktami. Konkurs zakończy się 20 września, natomiast jego wyniki poznamy nieco później - 29 września. Link do głosowania można znaleźć TUTAJ

Miasto przygotowało 31,6 miliona złotych na realizację zwycięskich projektów. 5 milionów z tej puli zostało zarezerwowane na zadania przynależące do tak zwanego "zielonego budżetu". Co to takiego? Jak sama nazwa wskazuje, jest to specjalny fundusz przeznaczony na realizację "zielonych" czyli ekologicznych pomysłów. Należy do nich na przykład modernizacja parków, skwerów i trawników, tworzenie ogrodów deszczowych, czy warsztaty na temat ochrony środowiska. Oczywiście to tylko część propozycji, nie ograniczają one bynajmniej twórczego zapału oraz kreatywności pomysłodawców. 

Idzie nam coraz lepiej

W zeszłym roku cieszyliśmy się z największej w historii liczby mieszkańców zainteresowanych Budżetem Obywatelskim. Do końcowej fazy weryfikacji przeszło aż 255 projektów lokalnych, a w kategorii ogólnomiejskiej było ich 32. Ten rekord udało się pobić podczas aktualnej edycji. Czy zdołamy także ustanowić nową, lepszą frekwencję? To już trudniejsze zadanie. W ostatniej odsłonie programu zagłosowało aż 19% mieszkańców naszego miasta. Wiele osób pokazało, co to znaczy brać czynny udział w życiu lokalnej społeczności. Najstarszy z nich miał 101 lat, z kolei najmłodszy - niecały miesiąc, choć w tym przypadku pochwalić trzeba głównie rodziców. 

fot. Budżet Obywatelski w Katowicach

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search