Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Samorządowcy protestują. W Katowicach zgasną światła

Katowice Noca

Będzie ciemno w mieście. Dzisiaj w ramach protestów na ulicach Katowic na godzinę zgasną światła. W ten sposób samorządy protestują przeciw zawetowaniu budżetu Unii Europejskiej.

Symboliczne wygaszenie świateł to ogólnopolski protest stowarzyszenia „Tak! Samorządy dla Polski”, który jest odpowiedzią na działania obecnego rządu.

- Nie zgadzamy się na pozbawianie mieszkańców pieniędzy na potrzeby ich lokalnych społeczności. Dlatego w największych polskich miastach oraz najmniejszych wsiach symbolicznie, na 1 godzinę zgasną latarnie. Bo bez pieniędzy, za chwilę zgasną na stałe... – czytamy na fanpag’u „Tak! Samorządy dla Polski”.

O co poszło?

Państwa Unii Europejskiej podjęły decyzję, żeby w budżecie 2021-2027 wypłacanie pieniędzy unijnych ma być powiązane z przestrzeganiem praworządności. Nie zgadzają się na to Polska i Węgry. Jeśli państwa członkowskie Unii Europejskiej przyjmą takie rozwiązanie, władze naszego kraju i Węgier zawetują cały budżet wspólnotowy.

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie…

Dzisiaj o godz. 17, w ramach protestu, na niektórych ulicach zgasną latarnie. Światła będą wyłączone przez godzinę. Do akcji włączyły się Warszawa, Wrocław, Szczecin, Rzeszów, Poznań, Łódź, Lublin, Kraków, Gdańsk, Bydgoszcz, Białystok i nasze Katowice.

- Przyłączamy się do apelu Polski Samorządowej dot. proponowanych zmian w budżetach lokalnych społeczności. Jutro wyłączymy oświetlenie budynków Urzędu przy Rynku oraz ul. Młyńskiej, co będzie zauważalne, a jednocześnie nie stworzy zagrożenia w bezpieczeństwie – informuje katowicki magistrat.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search