Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Setna rocznica wybuchu II Powstania Śląskiego

Pomnik

Uroczyste świętowanie w Katowicach z okazji setnej rocznicy wybuchu II Powstania Śląskiego odbyło się przy pomniku Powstańców Śląskich. Oprócz oficjalnych uroczystości przygotowano również wydarzenia dla mieszkańców.

Dzisiaj z okazji setnej rocznicy wybuchu II Powstania Śląskiego przy pomniku Powstańców Śląskich w Katowicach odbyły się uroczystości związane z tym wydarzeniem. Pod pomnikiem złożono kwiaty oraz odśpiewano patriotyczne pieśni. Przypomnijmy, że wybuchło w nocy z 19 na 20 sierpnia 1920 roku. Powstańcy toczyli zaciętą walkę w wielu miastach, w tym również w Katowicach - stolicy Śląska. 

- W tym roku uroczystości były skromne z uwagi na Covid - mówi Jakub Chełstowski marszałek województwa śląskiego. - Chcieliśmy jednak upamiętnić wybuch II Powstania Śląskiego. Pokazujemy naszą śląską historię w nowoczesnych barwach. 100-lecie trzeciego powstania chcemy zrobić z wielkim rozmachem, żeby pokazać Śląsku i Polsce, a szczególnie młodemu pokoleniu nasze historie - zdradza. 

Świętowanie na Nikoszowcu

To jednak nie koniec świętowania w naszym mieście. Już od początku tygodnia odbywają się liczne wydarzenia związane z setną rocznicą wybuchu II Powstania Śląskiego. 22 sierpnia będzie można wziąć udział w plenerowym pokazie, który odbędzie się przy Szkole Podstawowej nr 53. W ramach niego zostanie wyświetlony film "Sól ziemi czarnej", który opowiada o perypetiach trzech braci biorących udział w II Powstaniu Śląskim. Seans rozpocznie się o godz. 21.00. 

Głodni wiedzy będą mogli udać się również na spacer pod nazwą Śladami "Soli ziemi czarnej", podczas którego będzie można udać się w miejsca gdzie były kręcone niektóre sceny z filmu. Wszyscy, którzy chcą wziąć udział w wydarzeniu musza się zapisać dzwoniąc pod numer : 32 601 21 08 lub za drogą meilową: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Zbiórka spacerowiczów odbędzie się na skwerze Rybka, przy skrzyżowaniu ul. Górniczego Dorobku i ul. Szopienickiej punktualnie o godz. 19.30.

 

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search