Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Skandal w szpitalu św. Barbary w Sosnowcu! Odwołana dyrektor ustawiła przetarg?

Szpital5

Zarząd województwa śląskiego odwołał Alicję Cegłowską ze stanowiska dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu. To efekt przeprowadzonej tam kontroli, z której wynika, że - była już - dyrektor jest odpowiedzialna za ustawienie przetargu na obsługę prawną szpitala.

Alicja Cegłowska była protegowaną Ewy Malik, posłanki PiS z Sosnowca

Alicja Cegłowska została dyrektorem sosnowieckiego szpitala w styczniu 2019 roku i była protegowaną Ewy Malik, wieloletniej posłanki Prawa i Sprawiedliwości z Sosnowca. Nowa dyrektor rozpoczęła swoje rządy w szpitalu od zmian wielu decyzji swojej poprzedniczki – zlikwidowała m.in., utworzony zaledwie pół roku wcześniej, oddział stopy cukrzycowej i rozwiązała umowy, które uznała za niekorzystne, m.in. na obsługę prawną szpitala.

Dyrektor Cegłowska zleciła obsługę prawną szpitala kancelarii Adam Kocha z Sosnowca – bez przetargu, bo chodziło o zamówienie poniżej 30 tys. euro, a niedługo później Adam Koch został zatrudniony w szpitalu na etacie.

Przetarg na obsługę prawną szpitala św. Barbary był ustawiony?

Przetarg na obsługę prawną szpitala ogłoszono w lipcu ubiegłego roku. Najkorzystniejszą ofertę złożyła jednak inna kancelaria niż Adama Kocha, więc przetarg został unieważniony. W drugim przetargu znów to kto inny złożył najkorzystniejszą ofertę, a szpital poinformował jedynie, że nikomu nie udzielił zamówienia. W końcu w trzecim przetargu ustalone kryteria mogła spełnić jedynie kancelaria Adama Kocha. Za trzyletnią obsługę prawną szpitala miał dostać blisko 900 tys. złotych. Kontrolę w tej sprawie w szpitalu św. Barbary zlecił marszałek województwa śląskiego.

- Ujawnione w toku kontroli okoliczności wskazują na nieprawidłowości określane potocznie jako „ustawienie przetargu” co podlega odpowiedzialności karnej na podstawie art. 305 Kodeksu Karnego. Z art. 305 § 2 KK wynika, że kto w związku z publicznym przetargiem wchodzi w porozumienie z inną osobą, działając na szkodę instytucji, na rzecz której przetarg jest dokonywany podlega karze pozbawienia wolności do lat 3 – czytamy w piśmie pokontrolnym.

Jak wyjaśnia pismo pokontrolne osobami podejmującymi kluczowe rozstrzygnięcia w sprawie przetargu na obsługę prawną szpitala św. Barbary są Alicja Cegłowska, dyrektor szpitala oraz Grażyna Cader-Ziółkowska, dyrektor operacyjny szpitala.

fot. WSS nr 5 w Sosnowcu

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search