Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Śląscy terytorialsi wspierają walkę z COVID-19. Pobrali 12 tysięcy wymazów

Testgo1

Żołnierze 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej jedynie w maju pobrali ponad 12 tysięcy wymazów w ramach wsparcia województwa w walce z koronawirusem.

Śląscy terytorialsi mieli za zadnie stworzenie punktów Test&Go, bowiem to tam prowadzono badania górników w celu wykrycia zakażonych koronawirusem. Żołnierze czuwali na właściwym przebiegiem badania, sprawdzali czy dana osoba znajduje się na liście osób skierowanych na wymaz przez Urząd Wojewódzki lub stacje sanitarno – epidemiologiczne oraz odpowiadali na pytania.

Szer. Aneta Trzcińska, mgr pielęgniarstwa, wyjaśnia, że osoby które przyjeżdżają na wymaz wcześniej otrzymały przewodnik zawierający ponad 20 punktów informujących o tym w jaki sposób należy się przygotować do padania.

- Najlepiej na godzinę przed powstrzymać się przed od jedzenia i picia, nie można palić tytoniu ani żuć gumy. Bezpośrednio przed badaniem nie należy także myć zębów czy płukać jamy ustnej – precyzuje szer. Trzcińska.

W strefie poboru wymazu działają żołnierze z wykształceniem medycznym, którzy przeszli też odpowiednie szkolenia. Dzięki tak skoordynowanej akcji cała procedura trwa zaledwie 15 minut, a to pozwala na przebadanie wielu osób w krótkim czasie. To jednak nie wszystkie zadania terytorialsów, ponieważ pracowali też w wymazobusach, odwiedzających osoby objęte kwarantanną i pobierali od nich wymazy do badań.

Co więcej, żołnierze 13. ŚBOT wspierają także Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej. w ramach tej kooperacji rozdali potrzebującym już ponad 150 ton żywności. Pomagają też w transporcie sprzętu medycznego i środków ochrony osobistej do szpitali, a wielu z nich oddaje krew, aby wspomóc Centrum Krwiodawstwa.

fot. mat. 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search