Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Śląskie otrzyma 1,3 miliarda złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

Fundusze

Województwo śląskie otrzyma aż 1,3 miliarda złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Skorzystają przede wszystkim gminy, miasta i powiaty z naszego regionu.

We wtorek premier Mateusz Morawiecki podczas rozstrzygnięcia konkursu poinformował ile dokładnie środków trafi województwa śląskiego. W pierwszym rozdaniu do Śląska trafi ponad 531 mln zł.

„Wykonanie budżetu województwa będzie rekordowe w historii”

- Wykonanie budżetu województwa będzie rekordowe w historii za rok 2020 – zapowiada Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego. – Oczywiście te pieniądze są bardzo ważne, ale też generują wartość dodaną. Samorząd regionalny otrzymał 20 mln, de facto inwestycja ta w przyszłym roku będzie na ukończeniu, a więc jest to kolejne 20 mln na drogi wojewódzkie, które możemy zagospodarować - dodaje. 

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych ma wspierać przede wszystkim budżety samorządów, które zostały znacznie uszczuplone z powodu panującej pandemii koronawirusa. Środki pochodzą z funduszu COVID-19.
Województwa, powiaty i gminy w całym kraju otrzymały już 6 mln zł w ramach pierwszego etapu programu. Przyznane środki pozwoliły na realizację takich inwestycji jak budowa dróg, modernizacja i doposażenie szpitali, przychodni czy remonty szkół. Drugi etap konkursu natomiast to kolejne 6 mln zł na inwestycje ważne dla mieszkańców.

- Miasto Świętochłowice otrzymało 28 mln zł i to jest rekordowa dla miasta kwota, która będzie zaangażowana w ciągu najbliższych dwóch lat na inwestycje – mówi Daniel Beger, prezydent Świętochłowic. - Chcemy zrealizować 7 projektów w tym trzy drogowe, które mają w kolejnych latach przynieść duże dochody dla miasta Świętochłowice. Uwalniamy tereny inwestycyjne, mówię tutaj o zjeździe DTŚ-ki na teren uroczyska, a także ul. Zielonej, która ma kilkanaście hektarów inwestycyjnych. Trzecim projektem drogowym jest remont ul. Łagiewnickiej, którą chcemy zrealizować razem z Tramwajami Śląskimi. Projekt jest oszacowany na ok. 70 mln zł, z czego po stronie miasta jest 25 mln – wymienia Daniel Beger.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search