Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Śląskie poszuka inwestorów na całym świecie, pod ramię z resortem spraw zagraniczych

Podpisanie Porozumienia Z Msz

Na taki krok nie zdecydował się jeszcze żaden region w Polsce. Nie pierwszy raz wszak województwo śląskie przeciera szlaki, którymi potem kierują się też inni. Nie inaczej będzie teraz, gdy śląski samorząd wojewódzki zdecydował się podpisać bezprecedensową umowę z Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

Strefy ekonomiczne, inkubatory przedsiębiorczości a nawet oddzielne strategie. Sposobów na poszukiwanie i ściąganie do siebie inwestorów dzisiaj jest na pęczki. Ale jeszcze żaden region naszego kraju nie zdecydował się na krok, który podjął właśnie Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego. Województwo śląskie bowiem podpisało - jako pierwszy w Polsce - umowę z resortem spraw zagranicznych, która dotyczy wsparcia inwestycyjnego - przede wszystkim skierowanego na zagospodarowanie terenów poprzemysłowych.

- Nasze województwo ma olbrzymi potencjał. Teraz, dzięki Ministerstwu Spraw Zagranicznych, będziemy mogli się nim pochwalić na całym świecie, co ma przełożyć się na zainteresowanie inwestycyjne - zdradza Jakub Chełstowski.

Inny sygnatariusz podpisanego porozumienia - Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych, uważa, że w tym, że taką umowę zdecydowano się po raz pierwszy podpisać akurat z województwem śląskim - nie ma żadnego przypadku.

- Jesteśmy w stałym kontakcie z inwestorami niemal z całego świata, zaś porozumienie umożliwi wsparcie regionu pod względem poszukiwania chętnych do inwestycji właśnie tutaj. W tym województwie tkwi ogromny potencjał oparty na wiedzy, doświadczeniu i doskonale wykształconych kadrach - nie ma wątpliwości wiceszef resortu spraw zagranicznych.

Z kolei wicemarszałek województwa śląskiego Wojciech Kałuża zruca uwagę, że podpisana umowa przyczyni się do tego, że „w miejsce dawnych zakładów, pojawią się zupełnie nowe podmioty, których znakiem rozpoznawczym są nowoczesne technologie”.

Śląskie idzie w Internet Rzeczy

Poszukiwania pod ręką z ministerstwem spraw zagranicznych inwestorów, którzy potrafiliby nadać terenom poprzemysłowym drugie życie, takie z nowoczesnymi technologiami, to tak naprawdę kontynuacja wcześniej już podjętych działań. Wszak pod koniec ubiegłego roku samorząd województwa śląskiego podpisał list intencyjny z Siecią Badawczą Łukasiewicz – Instytutem Technik Innowacyjnych EMAG dotyczący współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa, sztucznej inteligencji, analizy danych – systemów wspomagania decyzji, Internetu Rzeczy (IoT), Przemysłu 4.0 oraz walki z wykluczeniem cyfrowym.

Rozwijająca się technologia Internetu Rzeczy idealnie wpisuje się w specyfikę rozwoju województwa śląskiego - zapewniał wtedy wicemarszałek Kałuża.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search