Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Smogojady w katowickich przedszkolach. Wojewódzki program dla zdrowia najmłodszych

Previous Next

To już druga edycja akcji „Mogę zatrzymać SMOG – Przedszkolaku złap oddech”. Dzięki niej mali mieszkańcy Katowic otrzymali urządzenia pochłaniające zanieczyszczenia.

Dobre powietrze dla najmłodszych 

Trzydzieści placówek otrzyma specjalne urządzenia oczyszczające powietrze. Sześćdziesiąt smogojadów, jak je nazywają przedszkolaki, będzie dbało o ich zdrowie. Każda z placówek otrzyma po dwa sprzęty. Zagoszczą one w przedszkolach o numerach: 71, 13, 34, 26, 46, 60, 64, 16, 40, 22, 72, 92, 5, 95, 82, 36, 58, 49, 4, 6, 67, 21, 97, 20, 12, 43, 66, 55, 23 oraz 75.

Zakup urządzeń sfinansował Urząd Wojewódzki, który na ten cel przeznaczył 18 187,04 zł w ramach Departamentu Projektów Regionalnych. Przedszkolaki będą się cieszyć nowymi odświeżaczami prawdopodobnie jeszcze przed końcem semestru. Liczba wszystkich maszyn przekazanych w tym roku instytucjom wynosiła 1000 sztuk. Każda placówka mogła otrzymać maksymalnie dwie, a o tym, komu przypadną, decydowała kolejność zgłoszeń. Oprócz samych instytucji, po wstępnej weryfikacji, dodatkowy wniosek wnosiły gminy, które są ich organami prowadzącymi. Ostateczną listę przedszkoli zakwalifikowanych do akcji poznaliśmy pod koniec sierpnia. 

Jak Śląsk walczy ze smogiem?

Pierwsza edycja programu  „Mogę zatrzymać SMOG – Przedszkolaku złap oddech” pojawiła się w zeszłym roku i spotkała się z olbrzymim zainteresowaniem śląskich dyrektorów. Rozdano wtedy 500 smogojadów.

- Ta inicjatywa wyszła od rozmów z lekarzami pediatrami, którzy sygnalizowali, że małe dzieci bardzo długo wychodzą z chorób dróg oddechowych i że do szybszej rekonwalescencji może przyczynić się lepsza jakość powietrza w przedszkolach – tłumaczyła Izabela Domogała, członek Zarządu Województwa Śląskiego.  

Instytucje, które otrzymały sprzęt, są zobowiązane do realizowania zajęć edukacyjno - informacyjnych z zakresu ekologii. Ich uczestnikami będą zarówno mali tarnogórzanie, jak i ich rodzice. W ramach projektu zorganizowano także konkursy dla pracowników przedszkoli oraz ich podopiecznych.

- Muszę podziękować Zarządowi za podjęcie tej inicjatywy, ponieważ łączy ona dwa priorytety wojewódzkiego funduszu - mówił prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Tomasz Bednarek. - To edukacja ekologiczna oraz profilaktyka zdrowotna. Połączenie tych dwóch elementów jest dla nas szczególnie istotne, bo mamy tę świadomość, że z jednej strony dzięki działaniom profilaktycznym zadbamy o zdrowie naszych najmłodszych mieszkańców. Z drugiej strony edukacja to coś, co będzie procentować w przyszłości - dodawał.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search