Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Strajk Kobiet pod Archikatedrą. Ksiądz wyszedł do protestujących

Previous Next

Protesty kobiet w Katowicach nie ustępują. Wczoraj tłum ludzi zebrał się pod katowicką Archikatedrą wyrazić swój sprzeciw wobec wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Wyszedł do nich ksiądz – Też nie jestem za PiSem – mówił do manifestujących.

Chociaż protesty w Katowicach można uznać już za cykliczne wydarzenie, wczorajszy był zdecydowanie inny od wszystkich. Po raz pierwszy do protestujących pod Archikatedrą wyszedł ksiądz.

- Są Państwo przeciwko duchownym czy przeciwko temu budynkowi? Też nie jestem za PiSem – dodał.

Protestujący odparli, że PiS jest marionetką Kościoła. - Ja rozumiem, ze stoją tu dorośli, ale co robią tu dzieci tutaj? – pytał ksiądz. 

- Moja córka ma 17 lat, też może zajść w ciążę. Oni wiedzą co to jest seks, co to jest przyjemność – odpowiedziała jedna z protestujących.

Jak podaje Dziennik Zachodni, duchowny, który rozmawiał z rozgoryczonym tłumem to Łukasz Szydłowski z Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X. Bractwo krytykowało Sobór Watykański II, dlatego jego członkowie zostali obłożeni ekskomuniką.

Gdyby Pis był taki jak naziści to ci panowie rozpędziliby państwa już dawno – mówił duchowny wskazując na funkcjonariuszy policji.

Było spokojnie, chociaż odpalili race

Co prawda odpalone race wyglądały dosyć groźne, protest odbył się bez żadnych incydentów i przebiegał spokojnie. Manifestujący wykrzykiwali hasła: „To jest wojna!”, „Moje ciało-moja sprawa”, „To jest piekło wszystkich kobiet”, „Chcemy lekarzy, a nie misjonarzy”. Tłum ludzi spod katedry przeszedł ulicami miasta, tym razem z ronda kierując się w stronę Uniwersytetu Śląskiego. Protest zakończył się przed 22.00.

Dzisiaj też będą protesty

Dzisiaj również czekają nas kolejne protesty. Od godz. 12.00 spod Pomnika Powstańców Śląskich w ramach Strajku generalnego studentki i doktoranki UŚ przejdą ulicami miasta. 
Punktualnie o godz. 18.45 będzie Techno Blokada przy galerii Skarbek. Standardowo o 19.00 odbędzie się Strajk Kobiet, tym razem manifestacja ma rozpocząć się na rynku, nie przed Katedrą Chrystusa Króla.

Przypomnijmy, że kobiety w całej Polsce wyszły na ulice żeby wyrazić sprzeciw wobec decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który 22 października orzekł, że aborcja z powodu dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodna z konstytucją.

fot. Magdalena Grabowska/@grabiszse

TRANSMISJA NA ŻYWO ZE STRAJKU KOBIET 27.10.2020:

fot. Magdalena Grabowska 

Zobacz więcej:

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search