Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Strażnicy uratowali życie nieprzytomnemu cukrzykowi

Ratunek

Do zdarzenia doszło wczoraj, 11 sierpnia, przy ulicy Gliwickiej w Katowicach. Na chodniku w pobliżu sklepu leżał nieprzytomny mężczyzna.

Profesjonalna akcja ratunkowa

Wyglądał na pijanego. Na szczęście jeden z przechodniów zawiadomił straż miejską. Na miejscu okazało się, że sytuacja była dużo poważniejsza.
Funkcjonariusze skończyli kursy ratownictwa. Próbowali nawiązać kontakt z mężczyzną, a kiedy ten nie reagował, przystąpili do sprawdzenia funkcji życiowych. Poszkodowany miał płytki oddech, a z jego ust wydzielał się kwaśny zapach acetonu. Strażnicy stwierdzili, że mężczyzna może chorować na cukrzycę. Podobne objawy występują u osób cierpiących na to schorzenie, kiedy poziom cukru w ich organizmie jest zbyt duży.

Wezwany na miejsce zespół ratownictwa medycznego potwierdził obawy funkcjonariuszy. Nieprzytomnego mężczyznę przewieziono do szpitala.

Po pierwsze: reagować

Nawet jeśli nigdy osobiście nie spotkaliśmy się z podobna sytuacją, nie wiemy, czy to nie my będziemy musieli udzielić komuś pierwszej pomocy. Jak postępować w sytuacji przypominającej wczorajsze zdarzenia w Katowicach?

- Zwykle pierwszą myślą jest podanie choremu słodkiego napoju. Warto jednak zaznaczyć, że hiperglikemia jest stanem odwrotnym do hipoglikemii (niskiego stężenia glukozy), dlatego nie należy tego robić, jeśli nie mamy pewności, co do przyczyny utraty przytomności – tłumaczy uczestnicząca w akcji strażniczka miejska. - Objawy hiperglikemii zwykle następują nieco wolniej niż symptomy niskiego poziomu cukru, nie należy jednak zwlekać z udzieleniem pomocy – dodaje.

Obecne warunki pogodowe: długie i intensywne upały mogą powodować różne nieciekawe sytuacje zdrowotne, na przykład omdlenia. Bardzo ważne jest, by w porę zareagować, kiedy widzimy, że ktoś potrzebuje pomocy. Nie trzeba się obawiać, że nie umiemy w pełni fachowo udzielić pierwszej pomocy. Już samo zadzwonienie na numer alarmowy może uratować komuś życie, co potwierdza wczorajsza akcja ratunkowa.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search