Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Sukces akcji Zaadoptuj donicę. 40 donic ma swoich opiekunów

Donica

Katowicka akcja "Zaadoptuj donicę" odniosła niebywały sukces w naszym mieście. W sumie przez mieszkańców, prywatne firmy i instytucje zostało "przygarniętych" ponad 40 donic. Ich lokalizację można sprawdzić na mapie on-line. 

Inicjatywa "Zaadoptuj donicę" odniosła ogromny sukces w naszym mieście - ponad 40 donic znalazło swoje domy. Akcja jest elementem projektu KATOobywatel, realizowanego przez miasto od 2018 roku. Ma na celu budowanie społeczeństwa obywatelskiego, edukowanie i włączanie mieszkańców we wspólne dbanie o otoczenie. Na czym polega? Mieszkańcy szukają w swoim otoczeniu starych, zapomnianych donic miejskich. Gdy już je znajdą, mogą adoptować je na łąki kwietne. Każdy, kto brał udział w akcji otrzymywał pakiety startowe, w których znajdują się nasiona rodzimych kwiatów, rośliny uprawne, ale także dzikich kwiatów z ciepłych krajów, odpornych na suszę i wysokie temperatury.


- Wyglądało, jakby mieszkańcy tylko czekali na taką akcję. W pierwszej kolejności zabrakło donic z odzysku, tu jednak obowiązywała zasada „kto pierwszy ten lepszy”. Ale jednocześnie nie nadążaliśmy z przyjmowaniem zgłoszeń o adopcji starych, najczęściej betonowych donic w mieście – mówi Wioleta Niziołek – Żądło, koordynator projektów społecznych w Katowicach. - Ta akcja udowodniła, że chcemy mieć zieleń na wyciągniecie ręki, w miejscach gdzie mieszkamy a dbanie o nią przynosi nam dużo satysfakcji – dodaje.

W donicach będą rosły łąki kwietne 

Co będzie rosło w donicach? W dwudziestu wyrosną łąki kwietne. Dla mieszkańców zaangażowanych w akcję została przygotowana specjalna instrukcja video, jak zasiać łąkę kwietną w donicy miejskiej. Kolejnym etapem z jakim musieli się zmierzyć biorący udział w inicjatywie,  to podlewanie i doglądanie upraw. Z mieszanki nasion mogą wyrosnąć m.in. mak polny, chaber bławatek, rumianek pospolity, gipsówka wiechowata, ostóżeczka polna, złocień polny, lepnica baldaszkowata, maczek kalifornijski, lnica marokańska, smagliczka nadmorska, len zwyczajny, facelia błękitna czy koniczyna krwistoczerwona. 

-Jesienią, po przekwitnięciu kwiatów, łąki kwietne można będzie wykosić i na kilka dni zostawić w donicach. Po wyschnięciu i osypaniu się nasion, rośliny usuwamy.W przyszłym roku wystarczy lekko przegrzebać ziemię, żeby odsłonić młode siewki i na pewno pojawią się nowe kwiaty. Jeśli potrzebna jest większa kontrola nad efektem, można zbierać nasiona po przekwitaniu kwiatów i z nich wysiewać kompozycje gatunków w kolejnym roku – wyjaśnia Karolina Nawrot z Fundacji Kwietnej.


Dwie stare, betonowe donice przy ul. Staromiejskiej zostały obsadzone kwiatami przez Zakład Zieleni Miejskiej, a opiekę nad nimi sprawuje Bar Mleczny Talerz i Szklanka. Zakład Zieleni Miejskiej przez dwa dni rozwoził też donice „z odzysku” do chętnych, którzy zadeklarowali opiekę nad nimi. W Dąbrówce Małej trzy donice stanęły obok kopalnianego wagonika, podarowanego mieszkańcom przez KWK Wieczorek. Donice znajdują się również przy ulicach Jordana i Kopernika. Zdobią wejścia do modernistycznych kamienic. Mieszkańcy Kokocińca i Sadyby poddali jedną z donic up – cyklingowi i przemalowali. W „Siódemce” natomiast donice wraz z zielenią będą pełniły rolę w rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Z kolei mieszkańcy Kokocińca i Sadyby poddali jedną z donic up – cyklingowi i przemalowali. Oprócz osób prywatnych, wśród adoptujących znalazły się m.in. Dom Pomocy Społecznej „Przystań”, Rady Jednostek Pomocniczych z Koszutki i Szopienic – Burowca, MOSP Katowice, Stowarzyszenie Przyjaciół Dąbrówki Małej i Burowca, Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Siódemka, Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyba, Zespół Szkół nr 7 i Młodzieżowy Dom Kultury w ZSiP nr 2 z Załęża, Przedszkole nr 14 z Koszutki czy Rada Osiedla Centrum a także Kancelaria Radców Prawnych Ogłódek Czarnecka mieszcząca się w kamienicy przy ul. Kopernika i Bar Mleczny Talerz i Szklanka przy ul. Staromiejskiej.

Gdzie są donice? Sprawdzisz na mapie on-line

Lokalizację donic oraz informacje na temat jej opiekuna można sprawdzić na MAPIE ON-LINE – Mapa może służyć również oznaczaniu donic do adopcji, czyli takich, o których wiemy, ale nie znalazły jeszcze swoich opiekunów. Nie wykluczamy, że będziemy kontynuować projekt w kolejnych sezonach – dodaje Niziołek – Żądło. Takie donice można nadal zgłaszać pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

fot. mat. prasowe

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search