Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Światowej sławy naukowcy będą prowadzili zajęcia w naszym województwie

University 105709 1280

Uczelnie działające w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii mogą otrzymać 8 milionów złotych na współpracę ze światowej klasy naukowcami. Wszystko za sprawą Metropolitalnego Funduszu Wspierania Nauki, dzięki któremu otrzymają dotację na ten cel.


Jak wskazują przedstawiciele GZM, Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki ma na celu podnoszenie atrakcyjności oferty edukacyjnej i naukowej miejscowych uczelni – zarówno publicznych jak i niepublicznych. Dzięki temu uczelnie mogą pozyskać nawet 99 proc. dofinansowania kosztów wynagrodzenia światowej klasy naukowca. Z uwagi na wciąż realne ryzyko zakażeniem koronawirusem, Metropolia zmodyfikowała pewne reguły przyznawania dotacji.

– Zmiany w regulaminie to efekt naszych kontaktów z uczelniami, które poprosiliśmy o informację na jakim etapie są ich starania o przyznanie dotacji oraz jakie bariery dostrzegają w skutecznym ubieganiu się o te środki – mówi Grzegorz Podlewski, wiceprzewodniczący zarządu GZM.

W zaktualizowanym regulaminie rozpisano potencjalne aktywności, które mogą być prowadzone w ramach projektów. Naukowcy mogą być pozyskiwani m.in. do organizacji wykładów, warsztatów, sympozjów, przygotowywania publikacji czy udziału w debatach. Dzięki temu uczelnie zyskały szeroki wachlarz możliwości przy ubieganiu się o dofinansowanie.

– Nowe zapisy dopuszczają także możliwość, aby zajęcia z naukowcami były realizowane nie tylko stacjonarnie, ale także w sposób zdalny lub mieszany, czyli łączący zajęcia zdalne ze stacjonarnymi. Ta elastyczność to również odpowiedź na sytuację spowodowaną pandemią koronawirusa – zaznacza Grzegorz Podlewski.

Dzięki przyjętym rozwiązaniom uczelnie mają swobodę przy ustalaniu liczby zajęć oraz czasu trwania współpracy z danym naukowcem. Co więcej, naukowcy podejmujący z nimi współpracę muszą reprezentować szkołę wyższą, która zajmuje miejsce w pierwszej 20. w światowych rankingach. Jak wskazują przedstawiciele Metropolii, wprowadzono jednak pewną zmianę w tym zakresie i od teraz uczelnia może być wymieniona w jednym ze wskazanych rankingów. Do tej pory, jeśli zajmowała pozycję od 11 do 20, aby uczestniczyć w projekcie, musiała być obecna w dwóch listach rankingowych. Z kolei zapraszany naukowiec musi wykazać w CV, że jest na stałe związany z uczelnią, którą reprezentuje.

fot. pixabay.com

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search