Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Szczepienia przeciwko grypie dla seniorów

zastrzyk.jpg

Miasto Katowice, jak co roku zachęca wszystkich seniorów do bezpłatnego zaszczepienia się na grypę. Przed czym uchroni nas taki zabieg?

Bezpłatne szczepienia dla seniorów

Na podstawie decyzji Ministerstwa Zdrowia od 1 września 2020 roku wszystkie osoby w Polsce w wieku 75 lat i starsze mogą bezpłatnie nabyć w aptece szczepionkę przeciwko grypie, po uprzednim uzyskaniu recepty od swojego lekarza rodzinnego. Miasto Katowice corocznie finansuje również szczepienia ochronne przeciwko grypie dla osób w wieku 65 lat i starszych. W tym roku akcja rozpocznie się 28 września. Szczegółowy wykaz przychodni, na terenie, których odbędą się szczepienia, zostanie przekazany w drugiej połowie września.

Grypa – poważna choroba

Wbrew pozorom, grypa to najpoważniejsza postać wirusowego zakażenia dróg oddechowych, na którą w krótkim czasie zapadają tysiące ludzi. W większości przypadków zachorowanie na grypę objawia się wysoką gorączką, kaszlem, bólem głowy, gardła i mięśni. Wirus przenosi się drogą kropelkową, z człowieka na człowieka. Najbardziej niebezpieczne są powikłania po grypie, które są lekceważone, a mogą doprowadzić nawet do śmierci. Zapalenie płuc, oskrzeli, serca mięśniowego czy opon mózgowych – to tylko kilka z szerokiej gamy poważnych powikłań jakie mogą dotknąć osoby chorujące na grypę. 

Czy warto się szczepić?

Oczywiście, że tak. Szczepionka jest jedyną rekomendowana formą na ochronę przed grypą i jej powikłaniami. Wirus jest najgroźniejszy dla dzieci, seniorów i chorujących osób z obniżoną odpornością. Grypą możemy zarazić się na różne sposoby: poprzez kontakt z osobą chorą czy dotykanie tych samych przedmiotów. Czemu warto się zaszczepić? Przede wszystkim taka osoba staje się odporna na wirusy grypy, które corocznie ewoluują. Wiele osób z powodu strachu przed zarażeniem się grypą ogranicza lub rezygnuje z aktywności fizycznych takich jak: jazda na rowerze, basen czy bieganie. Osoby, które poddadzą się szczepieniu mogą do woli czerpać przyjemność z ulubionych dyscyplin sportowych. Jednym z ważniejszym powodów, dla których warto się zaszczepić jest zmniejszenie się ryzyka wystąpienia powikłań pogrypowych. Ta choroba jest bardzo poważna i może doprowadzić również do śmierci.

fot. freepik.com

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search