Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Szkody na ponad 130 mln zł. Jest akt oskarżenia w sprawie niegospodarności w GPW

Gpw

Do sądy trafił akt oskarżenia związany z niegospodarnością w Górnośląskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i spółkach zależnych w latach 2011 – 2013. Szkody wyceniono na ponad 130 mln złotych. GPW to spółka akcyjna należąca w 80 procentach do samorządu województwa śląskiego.

Aktem oskarżenia objęto 18 osób. Wśród nich są: były prezes i wiceprezes GPW S.A., były prezes i wiceprezes GPW Dystrybucja Sp. z o.o., członek zarządu jednego z Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych oraz przedsiębiorcy.

- Wymienionych oskarżono o popełnienie łącznie 37 przestępstw, w tym niegospodarności, oszustw, prania brudnych pieniędzy, poświadczania nieprawdy w dokumentach, przyjmowania korzyści majątkowych, udzielania pomocnictwa do niegospodarności, posługiwania się sfałszowanym wekslem – tłumaczy Marta Zawada-Dybek, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

Zarzuty postawione członkom zarządów tych spółek dotyczą podejmowanych przez nich nieekonomicznych decyzji. Na ich skutek, w latach 2011-2013, doszło do wyrządzenia szkody w majątku GPW na kwotę ponad 35 mln zł, a w majątku GPW Dystrybucja na ponad 82 mln.

- Dowody zgromadzone w sprawie wskazują, iż pieniądze spółek samorządowych angażowane były, poprzez między innymi zakup obligacji, certyfikatów Funduszu Inwestycyjnych Zamkniętych, bez szczegółowej analizy sytuacji finansowej kontrahenta, bez analizy ryzyka inwestycji oraz bez stosownego zabezpieczenia zwrotu wierzytelności w szereg inwestycji – mówi rzecznik Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

Oskarżeni nie przyznają się do zarzutów. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono ich majątek na kwotę 14 mln zł. Grozi im kara od 5 do 10 lat więzienia.

fot. Google Street View

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search