Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Telewizja Polska i Emitel prowadzą testy emisji telewizji naziemnej w standardzie DVB-T2

antena.jpg

W Katowicach i Krakowie trwają testy nowej generacji emisji telewizji naziemnej z obiektów Emitel, wstępnie przez 3 miesiące. Co kryje się za nową technologią DVB-T2?

Czym jest DVB-T2?

Od 10 lat w Polsce cyfrowa telewizja naziemna emitowana jest w standardzie DVB-T1. To wszystko ma ulec zmianie w 2022 roku. Właśnie wtedy planowane jest wejście nowej generacji standardu emitowania telewizji naziemnej – DVB-T2. Co się za nim kryje? Przede wszystkim DVB-T2 oferuje efektywniejsze wykorzystanie dostępnego pasma, które pozwoli na emisję wszystkich programów telewizji naziemnej w jakości 4K/Full HD.

Zmiana DVB-T1 NA DVB-T2 to także realna szansa na możliwie jak najszybsze wprowadzenie w Polsce bardzo szybkiego dostępu do Internetu za pomocą sieci 5G. Przejście na transmisje nowej generacji powoduje zwolnienie pasma 700MHz, który pozwoli operatorom telekomunikacyjnym wprowadzać nowe nadajniki 5G, o szerokim pokryciu i dużym zasięgu. Dzięki temu mieszkańcy małych miejscowości również będą mogli skorzystać z szybkiego Internetu.

Co jest celem testów?

Jak mówi Marcin Klepacki, dyrektor Biura Dystrybucji Telewizji Polskiej, celem testów jest sprawdzenie czy telewizory dostępne w polskich domach są gotowe do odbioru telewizji w nowym standardzie. Testy są aktualnie prowadzone w dwóch miejscach, aczkolwiek otrzymano już zgodę na budowę nowych nadajników w Warszawie, Poznaniu i Trójmieście. Docelowo mają one objąć prawie cały kraj, by zostały przeprowadzone jak najrzetelniej. Jak dodaje Piotr Guziewicz, dyrektor Biura Planowania Sieci i Rozwoju Usług w Emitelu, testy pomogą jak najlepiej przygotować się do przejścia na nowy standard. To okazja również dla widzów, którzy mają szansę sprawdzić możliwość odbioru sygnały na swoich telewizorach.

Zgodnie z „Rozporządzeniem Ministra Cyfryzacji w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych” wszystkie nowo wprowadzone (od 1 grudnia 2019r.) odbiorniki telewizji cyfrowej powinny obsługiwać standard DVB-T2/HEVC. Jeśli jednak telewizor nie obsługuje tej technologii, będziemy zmuszeni kupić przenośny tuner DVB-T2 (cena ok. 100 zł, w zależności od producenta). Nowa generacja emisji telewizji naziemnej wejdzie w życie 30 czerwca 2022 roku.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search