Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Think Eco! Ruszył Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Think Eco

Transformacja energetyczna nadchodzi wielkimi krokami. Nie trzeba nikogo przekonywać, że Śląsk najbardziej odczuje zmiany, jakie się z nią wiążą. Nic więc dziwnego, że podczas Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw, który odbył się w pszczyńskim pałacu, Zielony Ład i transformacja były tematem numer jeden.

Specjalnej edycja Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw rozpoczęła się od forum Think Eco, podczas którego nad transformacją energetyczną debatowali ludzie biznesu biznesu, samorządowcy, politycy i przedstawiciele świata nauki.

– Problem ochrony atmosfery jest globalny, a przemysł europejski nie wytrzyma konkurencji z przemysłem, który nie zwraca uwagi na środowisko – mówił Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki. Dodał, że jeżeli świat nie pójdzie za Europą konieczne będzie wprowadzenie cła węglowego na towary sprowadzane na Stary Kontynent.


Nowa strategia - Zielone Śląskie 2030

Nasz region czeka wiele wyzwań. Pomóc w realizacji założeń transformacji energetycznej ma pomóc między innymi program „Zielone Śląskie”, który został zaktualizowany we wrześniu. Jest strategią rozwoju do 2030 roku.

– Zakładamy, że w ciągu 10 lat Śląsk przejdzie wielką zmianę – mówił Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego. - Szanujemy nasz przemysł wydobywczy, ale chcemy się zmieniać. Cieszę się, że strona społeczna wynegocjowała ścieżkę odejścia, która jest dla nas kierunkowskazem – kiedy, jak i dlaczego? Ten proces musi być sprawiedliwy. Trzeba wyciągnąć wnioski z błędów przeszłości. Mam nadzieję, że ta kolejna unijna perspektywa spowoduje, że zielona transformacja na Śląsku się uda – dodał.

Zielony Ład musi zostać wprowadzony etapami

Nikt nie podważa faktu, że transformacja jest potrzebna dla dobra nas wszystkich. Nie można jej jednak zrobić z dnia na dzień. Podczas forum podkreślał to Eurodeputowany Grzegorz Tobiszowski, były wiceminister energii odpowiedzialny za górnictwo. Zaznaczał, że do Brukseli musi dotrzeć silny głos w sprawie wprowadzania u nas Zielonego Ładu etapami, z właściwymi proporcjami w trosce o klimat, człowieka i rozwój gospodarczy. Podobne zdanie miał Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, który wskazywał, że odejście od górnictwa powinno się odbywać w poszanowaniu miejsc pracy i człowieka oraz przy zrównoważonym myśleniu o rozwoju naszych gmin i transformacji energetycznej.

Likwidacja smogu i niska emisja

Na Think Eco! dyskutowano także o nowoczesnych rozwiązaniach, które pomogą zlikwidować smog i niską emisję. Wskazywano na perowskity i rewolucyjną technologię z Polski, która pozwala wykorzystywać te minerały w produkcji tanich ogniw słonecznych. Jako paliwo przyszłości wskazywano także wodór. Podczas forum podpisano m.in. umowę intencyjną pomiędzy miastem Pszczyna, spółką SBB Energy SA, spółką Veolia Energia Polska SA oraz Regionalną Izbą Gospodarczą w Katowicach dotyczącą opracowania koncepcji technologicznej obejmującej produkcję, magazynowanie i utylizację wodoru, który może być wykorzystywany m.in. na potrzeby ciepła systemowego. Dzięki temu Pszczyna może stać się miastem zeroemisyjnym.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search