Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Tłumy nadciągnęły do Katowic. Komunikacja na defiladę zawiodła

Andarmeria Wojskowa   Defilada Wierni Polsce

Tysiące mieszkańców regionu nie były w stanie dziś dotrzeć na defiladę "Wierni Polsce" odbywającą się w Katowicach. Komunikacja kolejowa i autobusowa nie zdołała obsłużyć tak wielkiego ruchu. Ogromna liczba pasażerów została na peronach.

Z uwagi na zamknięcie wielu dróg spora część mieszkańców regionu rozsądnie zdecydowała się zostawić samochody pod domami i wybrać transport publiczny. Dodatkową zachętą był fakt, iż z okazji Święta Wojska Polskiego i setnej Rocznicy Pierwszego Powstania Śląskiego Koleje Śląskie uruchomiły bezpłatne połączenia do Katowic. Pasażerowie mogli dojechać nimi z Gliwic, Dąbrowy Górniczej, Tychów, Oświęcimia oraz Tarnowskich Gór.

Niestety możliwość dojazdu koleją do Katowic okazała się być tylko teoretyczna. Na peronach pojawiło sie tylu pasażerów, że pociągi Kolei Śląskich zapełniały się do maksimum już na początku trasy, a na następnych stacjach nie dało się już do nich wsiąść. M.in. w Bytomiu doszło do sytuacji, w której pociąg z powodu przeładowania nie mógł ruszyć z dworca i kontynuować jazdy w kierunku stolicy województwa.

Do południa Koleje Śląskie przewiozły aż 44,2 tys. osób, natomiast do 13:00 ta liczba wzrosła do 52 tysięcy. Jeszcze nigdy ten regionalny przewoźnik nie odnotował takiej liczby pasażerów. Niestety trudno cieszyć się z tego rekordu, skoro tak wielu osobom zamknęły się drzwi przed nosem, przez co na defiladę musiały jechać własnym transportem lub wrócić do domu i oglądać ją w telewizji. Próbowaliśmy skontaktować się z Magdaleną Iwańską, aby zapytać o przyczyny problemów, ale jej telefon nie odpowiada.

- W związku z bardzo dużym zainteresowaniem przejazdami Kolejami Śląskimi na defiladę „Wierni Polsce” upamiętniającej 100. rocznicę I Powstania Śląskiego. Koleje Śląskie podjęły natychmiastową decyzję o uruchomieniu jeszcze dedykowanych dodatkowych pociągów w relacjach z Rybnika (wyjechał ok 11:30) do Katowice oraz z Dąbrowy Górniczej (wyjazd ok. 13:00) - Katowice. To dodatkowe składy poza już zaplanowanymi których listę i godziny odjazdów znajdzie się na grafice. Z miejscowości Mikołów czy Tarnowskie Góry zostaną uruchomione dodatkowe autobusy - bezpośrednio do Katowic – informowały dziś Koleje Śląskie.

Na uruchomienie dodatkowych kursów zdecydował się również Zarząd Transportu Metropolitalnego: - Wskutek bardzo dużego zainteresowania dojazdami na defiladę wojskową komunikacją publiczną na wybranych połączeniach linii autobusowych nr 27, 40, 815 i 835 oraz tramwajowej nr 7 również zastąpiono mniejsze pojazdy większymi - poinformował ZTM.

fot. Magdalena Grabowska

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search