Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Transformacja energetyczna w toku. Śląsk kuźnią kadr dla polskiego OZE?

Tobi2a

Nadchodzi transformacja gospodarcza i energetyczna. Na Śląsku pracę do 2030 roku może stracić nawet 40 tys. osób zatrudnionych w górnictwie! Gdzie znajdą zatrudnienie? Ratunkiem mogą być odnawialne źródła energii i Centrum Szkoleniowe, które zapewni przekwalifikowanie.


2 stycznia w Sali Błękitnej Urzędu Marszałkowskiego odbyła się konferencja „Nowy zielony europejski ład. Wpływ transformacji energetycznej na województwo śląskie” z udziałem europosła Grzegorza Tobiszowskiego i marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego.

Podczas spotkania Grzegorz Tobiszowski przybliżył tezy Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej. Zaznaczył, że UE ma stać się pierwszym neutralnym dla klimatu kontynentem. - Do 2030 roku planuje się zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 40 proc., jednakże jest to niewystarczające. Trzeba ją zmniejszyć o 50 do 55 proc. do 2030 roku – podkreślił europoseł. Zapowiedział też, że niebawem nastąpi przekształcenie części Europejskiego Banku Inwestycyjnego w Europejski Bank Klimatyczny, a w najbliższych 10 latach uruchomione zostaną inwestycje o wartości 1 biliona euro. – Czy to wystarczająco? Nie dotyczy to tylko Polski, ale wszystkich krajów unii europejskiej – podkreślał. Europoseł zaznaczył także, że w planach jest wprowadzenie transgranicznego podatku od emisji dwutlenku węgla, aby nie doprowadzić do ucieczki emisji gazów cieplarnianych. Zmiany te będą dotyczyć wszystkich sektorów gospodarki, począwszy od lotnictwa po transport morski.

Tobiszowski zaznaczył również, że w przyszłym tygodniu pojawi się plan inwestycyjny na rzecz zrównoważonej Europy. Europosłowie zapoznają się wtedy także z założeniami ładu klimatycznego. - Rozpocznie się bardzo ważna dyskusja w Europie, w której Polska musi wziąć udział – zaznacza były sekretarz stanu w Ministerstwie Energii. - Szacuje się, że w górnictwie i jego otoczeniu zatrudnionych jest ok. 300 tys. osób, a szacunki Central Europe Energy Partner wskazują, że tylko na Śląsku do 2030 roku z powodu przemian prace miałoby stracić 40 tys. osób – podkreśla Grzegorz Tobiszowski. Konieczna jest zatem alternatywa i utworzenie miejsc pracy w innych sektorach gospodarki.

Były minister przybliżył także scenariusz związany z likwidacją górnictwa węgla kamiennego. - Przeciętny koszt zastąpienia 1 miejsca pracy w sektorze węglowym to 270 tys. zł, a dla pracowników PGG oraz sektora (200 000 pracowników) to koszt 54 mln – wyliczał europoseł. Podkreślił też, że likwidacja górnictwa przyniesie ze sobą także negatywne skutki społeczno-gospodarcze jak bezrobocie, odpływ kapitału czy zahamowanie rozwoju. Mowa była także o roli węgla w Europie, ale i Azji czy USA. - Ekologicznie spalany węgiel stabilizatorem miksu pozwalającym na rozwój OZE – mówił europoseł.
Centrum Szkoleniowe kuźnią dla kadr polskiego OZE

Grzegorz Tobiszowski zapowiedział też, że do 2021 roku na Śląsku powstanie Centrum Szkoleniowe, które będzie kuźnia kadr dla polskiego OZE. – Dzięki temu możliwe będzie m.in. przekwalifikowanie pracowników zatrudnionych w tradycyjnych gałęziach przemysłu m.in. w sektorze górniczym na potrzeby sektora wiatrowego i dystrybucji energii. Przedsięwzięcie to wpłynie także na wzrost konkurencyjności na rynku pracy specjalistów i inżynierów oraz rozbudowę lokalnego łańcucha dostawców i poddostawców wokół OZE – podkreślił Tobiszowski.

Centrum to powstanie w jednym ze śląskich miast. Pod uwagę brane są trzy lokalizacje: Bytom, Świętochłowice oraz Siemianowice Śląskie. - To miasta, które powinny dostać zastrzyk nowych inwestycji. Spółka Restrukturyzacji Kopalń tworzy pewną bazę danych, jeśli chodzi o tereny poprzemysłowe. I to właśnie na tych terenach powinniśmy lokalizować nowe inwestycje, aby tworzyć nową jakość – zapowiedział europoseł Tobiszowski. Kwestia ulokowania centrum jest nadal otwarta. - Nie ma jeszcze żadnych oficjalnych decyzji w tej sprawie. W ostatnim czasie przeglądaliśmy kilka postindustrialnych lokalizacji, które wymagałyby pewnego dostosowania do budowy centrum – zapewnia Szymon Kowalski, doradca zarządu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. Będzie to olbrzymi kompleks, w którym kształcić będzie się przyszła kadra obsługująca wiatraki zarówno na morzu, jak i na lądzie.

Głos zabrał także marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski. - Śląsk zbudował swoją potęgę gospodarcza na węglu i stali, a teraz trzeba to zmodyfikować – podkreślił marszałek. Przypomniał też, że w grudniu została powołana komisja do spraw klimatu, która będzie się zajmowała działaniami antysmogowymi, również w kontekście Funduszu Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej, a zarząd województwa zastanawia się nad powołaniem departamentu do spraw klimatu. Marszałek opowiedział także o współpracy z innymi regionami górniczymi w całej Europie i zapowiedział, że temat odnawialnych źródeł energii i transformacja regionów górniczych będzie podejmowany także podczas konferencji „W kierunku zielonej gospodarki:, która odbędzie się 27 stycznia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search