Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Trwa budowa nowego wiaduktu na DK86

budowa-dk86.jpg

Od ponad 2 miesięcy katowicki odcinek DK86 jest zamknięty. Cały czas trwają prace naprawcze, by jak najszybciej oddać drogę do użytku. Ruch prawdopodobnie zostanie wznowiony pod koniec września.

Czemu DK 86 została zamknięta?

W wyniku ulewnych deszczy, na budowie nowego węzła drogowego 27 czerwca osunęła się skarpa, uszkadzając jezdnie i wiadukt. Katowicki odcinek został natychmiast zamknięty. Od razu zwołano sztab kryzysowy i rozpoczęto prace nad możliwymi rozwiązaniami. Postanowiono rozebrać stary wiadukt i wybudować nowy. To połączenie jest bardzo ważne dla aglomeracji – codziennie tym odcinkiem przejeżdżało ponad 50 tys. pojazdów. By jak najszybciej oddać drogę do użytkowania, od połowy lipca, prace na budowie trwają dzień i noc, w systemie 3 zmianowym.

Objazdy dla kierowców

Dla kierowców na czas wyłączenia z użytku odcinka DK86 przygotowano objazdy lokalne, jak również tranzytowe. Objazd lokalny prowadzi przez ulice Gospodarczą, Górniczego Dorobku oraz Szopienicką. Została zmieniona organizacja ruchu drogowego i funkcjonowanie sygnalizacji świetlnej. W rejonie ulicy Pszczyńskiej zostało wyznaczone miejsce do zwracania dla pojazdów, które nie skorzystały z objazdów. Nadal otwarte są: przejazd pod DK86, który łączy ul. Kolistą z ul. 73 Pułku Piechoty oraz prawoskręt z DK86 w ul. Kolistą.

Biorąc pod uwagę objazd tranzytowy wskazane jest omijanie DK86 i kierowanie się na S1. Na kierunku Tychy – Sosnowiec należy zjechać w Tychach na drogę S1. Następnie z S1 można skręcić w autostradę A4 i udać się w stronę Katowic lub Krakowa, albo kontynuować jazdę drogą S1 – w kierunku Dąbrowy Górniczej – do autostrady A1. Jadąc z Katowic , należy zjechać na autostradę A4 wiodącą na Kraków, a później odbić na S1 w Mysłowicach w kierunku na Tychy. Kierowcy jadący od strony Siewierza na Tychy, na wysokości Podwarpia muszą skręcić w S1. Ruch z ulicy Kościuszki DK81 od skrzyżowania z ulicą Kolejową w kierunku autostrady A4  kierowany jest ulicami Brynowską i Mikołowską.

Zmiana w trasach komunikacji miejskiej

ZTM wprowadził zmianę tras linii autobusowych nr: 1, 4, 14, 672, 672N, 673 oraz 920. Uruchomiony został również dodatkowy przystanek na ul. Mysłowickiej, dla autobusów, które jadą od strony Tychów. Pojazdy te obsługiwały dzielnicę Giszowiec i zatrzymywały się na przystanku przy ulicy Pszczyńskiej (DK86), dlatego postanowiono uruchomić nowy przystanek na czas trwania objazdów. Szczegóły dotyczące zmian rozkładów poszczególnych tras linii autobusowych widnieją na stronie internetowej ZTM.

Kiedy droga zostanie oddana do użytku?

Do końca sierpnia trwały roboty mostowe , w ramach których zostały wybudowane mury oporowe po wschodniej i zachodniej części nowego wiaduktu. Na przełomie sierpnia i września wykonano rozbiórkę istniejącego wiaduktu. We wrześniu planowany jest: nasyp drogowy wiaduktu dla jezdni zachodniej głównej, budowa kanalizacji deszczowej oraz budowa konstrukcji nawierzchni drogowej dla jezdni zachodniej głównej. Prace na budowie są bardzo intensywne. Zakończenie prac, mających przywrócić ruch na jezdni zachodniej głównej planowane jest na koniec września. Najprawdopodobniej to właśnie wtedy będzie możliwe oddanie drogi do użytku.

fot. ndi.pl

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search