Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Trwają przesłuchania studentów, którzy wnieśli skargę na wykładowcę UŚ

Us

W niedzielę, 24 maja, media społecznościowe obiegła informacja o przesłuchaniach studentów Uniwersytetu Śląskiego. Pisano, że trwające wiele godzin rozmowy mają na celu ich zastraszenie. Z kolei w poniedziałek, 25 maja, Komenda Miejska Policji w Katowicach zdementowała tę informację.


Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych poinformował poprzez Facebooka, że: - Ordo Iuris wraz z policją przesłuchują „niepokornych” studentów Uniwersytetu Śląskiego.

- Przesłuchania mają miejsce na komendzie policji w Katowicach. W środku policjant i prawnik Ordo Iuris. Studenci siedzą w środku po kilka godzin, wychodzą roztrzęsieni, dziewczyny płaczą. Wygląda to na przesłuchanie w celu zastraszenia, a nie standardowe działania organów ścigania – czytamy na facebookowym profilu Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

W komunikacie zaznaczono także, że zgodnie z relacjami studentów drugiego roku socjologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. Budzyńska podczas wykładów mówiła, że antykoncepcja to „działania antyspołeczne”, tabletki antykoncepcyjne mają działanie wczesnoporonne, czyli jest to aborcja, aborcja to morderstwo, normalna rodzina składa się zawsze z mężczyzny i kobiety, a teoria gender to tak naprawdę „ideologia”, jest jak komunizm.

Przypomnijmy, że kiedy sprawa ujrzała światło dzienne, rzecznik dyscyplinarny Uniwersytetu Śląskiego wszczął postępowanie, a prof. Budzyńska postanowiła odejść z pracy. Umowę rozwiązano za porozumieniem stron. To jednak nie zakończyło postępowania dyscyplinarnego.

Przesłuchania studentów ruszyły kilka dni temu. Jak wskazuje katowicka policja, mają związek z dochodzeniem w związku ze złożeniem zawiadomienia o możliwości popełnienie przestępstwa z art. 235 kk, prowadzonym przez Komisariat I Policji w Katowicach i nadzorowanym przez Prokuraturę Rejonową Katowice Południe. Okazuje się, że zawiadomienie to zostało złożone 20 stycznia 2020 roku, i ma związek ze skargą studentów, którą złożyli na profesor Ewę Budzyńską.

- (…) doniesienia dotyczące kilkugodzinnych przesłuchań w celu zastraszania studentów Uniwersytetu Śląskiego, są absurdalne i niezgodne z rzeczywistością – poinformowało biuro prasowe KMP w Katowicach.

Podkreślono też, że czynności prowadzone są zgodnie z przepisami kodeksu postępowania karnego z zachowaniem procedur dotyczących m.in. przesłuchania świadków i udziału pełnomocnika osoby pokrzywdzonej.

- Strony uczestniczące w czynnościach są poinformowane o swoich prawach, obowiązkach, a także powodzie wezwania. Informacje, które zostały podane na jednym z portali społecznościowych są zmanipulowane. Nikt z administratorów portalu nie skontaktował się z katowicką Policją w celu ustalenia faktów – podkreśla katowicka policja.

Głos w sprawie przesłuchań studentów zabrał także prof. dr hab. Ryszard Koziołek, prorektor ds. kształcenia i studentów.

- Z głębokim zaniepokojeniem odbieramy podejmowane przez organy ścigania przesłuchiwanie studentów, którzy zdecydowali się wnieść skargę na budzące ich sprzeciw treści zajęć prowadzonych przez Panią dr hab. Ewę Budzyńską. Skarga ta stanowi przedmiot postępowania prowadzonego przez niezależną komisję dyscyplinarną UŚ, zgodnie z obowiązującymi w tym względzie przepisami. Nie ma żadnych podstaw, aby wątpić w rzetelność i bezstronność działań tej komisji. Czynności organów ścigania podejmowane w czasie, gdy toczy się nadal postępowanie przed organami uczelni, są odbierane przez wielu członków wspólnoty naszego Uniwersytetu, jako ingerujące w autonomię funkcjonowania jego organów. Powinny one realizować powierzone im przez prawo zadania w sposób nieskrępowany, z poszanowaniem zasad wolności słowa, autonomii uczelni oraz podstawowych wartości, jakie szanowane winny być w Uniwersytecie. Władze uczelni nie mają formalnej możliwości udziału w czynnościach procesowych organów ścigania, jednakże uważnie obserwują sposób ich prowadzenia oraz należyte respektowanie praw i wolności uczestników tego postępowania. Każdy członek wspólnoty naszej uczelni może liczyć na wszelkie dostępne i zgodne z prawem formy wsparcia i pomocy – napisał w oficjalnym komunikacie.


fot. Biurous, zdjęcie udostępnione na licencji CC BY-SA 4.0

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search