Tylko zaszczepieni w żłobku? Zmiany w zasadach naboru w Katowicach

Prezydent Marcin Krupa, poinformował, że dzieci, które zostały poddane obowiązkowym szczepieniom ochronnym otrzymają dodatkowe punkty w rekrutacji do miejskich żłobków.
W praktyce oznacza to, że prawie wszystkie dzieci w miejskich żłobkach będą zaszczepione. Liczba punków przewidziana za zaszczepienie wychowanka to aż 50. Tylko dwie inne pozycje z listy mają taką samą wartość. Jest to zamieszkanie dziecka w Katowicach oraz płacenie w tym mieście podatku dochodowego przez przynajmniej jednego rodzica. Kolejna pozycja z listy ma jedynie 20 punktów. Dotyczy ona sytuacji gdy dziecko wychowywane jest przez samotnego rodzica lub opiekuna prawnego, pracującego, studiującego, uczącego się w trybie dziennym.
Powyżej dziesięciu punktów możemy jeszcze otrzymać gdy, jeden z rodziców pracuje, studiuje lub uczy się w trybie dziennym (18 punktów) lub gdy niepełnosprawność dotyka obojga rodziców (15 punktów).
Opiekuni niezaszczepionych dzieci będą mieli spore problemy, aby dostać się do miejskich przedszkoli. Ciężko im będzie innymi rzeczami nadrobić stracone punkty, ponieważ wiele innych wymagań, stosunkowo łatwo spełnić (np. zamieszkanie w Katowicach lub praca któregoś z rodziców).
Granice wolności
W tle sprawy jest oczywiście kwesta bezpieczeństwa i zdrowia wszystkich oraz wolności obywatelskiej. Na ile władza ma prawo ingerować w czyjeś wybory?
Z jednej strony, to sprawa rodziców , ich poglądu na daną sprawę oraz możliwości dbania o zdrowie wychowanka według własnego poglądu i sumienia. Z drugiej, mamy fakt, że w przypadku, gdy część dzieci w danej grupie jest niezaszczepiona, zwiększa się ryzyko chorób oraz powikłań pozostałych maluchów. Nie bez znaczenia ma też wpływ wyszczepialności pokolenia (procent zaszczepionych w populacji) na daną chorobę. Jeśli zdecydowana większość społeczeństwa (pow. 95%) otrzymała szczepionkę, to wirus lub bakteria nie ma po prostu jak się przenosić i rozmnażać. W dużym uproszczeniu można rzec, że szczepiąc siebie, szczepimy także wszystkich dookoła.
Co z tymi, którzy nie mogą być zaszczepieni?
Istnieją także przypadki, gdy dla dobra dziecka należy przełożyć w czasie, lub całkowicie zrezygnować z części szczepień. Oczywiście o takich zaleceniach decydują lekarze. Dotyczy to np. maluchów z obniżoną odpornością, ludzi po przeszczepach, czy po przebyciu ciężkich chorób. Intuicja podpowiada, że w tym przypadku nie byłoby sprawiedliwe „karać” nie przyznaniem punktów, które większość rodziców otrzyma. O takiej sytuacji wspomniał prezydent Marcin Krupa.
- Zaznaczam, że oczywiście jeśli - wyłącznie ze względów medycznych - byłyby przeciwwskazania do szczepienia dziecka to będziemy uwzględniać takie przypadki - zapowiedział.
Katowice dla Katowiczan?
Wspomniane zmiany, to nie jedyne jakie w ostatnim czasie znalazły się w zasadach rekrutacji do żłobków. W marcu 2018 roku prezydent zdecydował, by premiować osoby płacące w Katowicach podatek dochodowy. Swoją decyzję umotywował mówiąc o zameldowaniu i rozwoju miasta.
– Jeżeli ktoś w Katowicach płaci podatki – to te środki możemy przeznaczać później na budowę nowych placów zabaw, rewitalizację skwerów osiedlowych lub inne ważne dla katowiczan inwestycje. Z drugiej strony zakładam, że takie działanie będzie zachętą dla osób, które w Katowicach już mieszkają – by także tutaj się zameldowały – powiedział prezydent.
To nie pierwsza wypowiedź miasta w tym tonie. Niedawno pisaliśmy o planowanych zmianach w Strefie Płatnego Parkowania (link tutaj). Według zamysłów prezydenta, mieszkańcy mogliby parkować w śródmieściu po preferencyjnych cenach.